Európa sa tvári ako jeden štát, ale pri platení roamingu ju Brusel delil na krajiny. Po zrušení poplatku síce operátorom klesnú zisky, ale rozbehne sa súťaž pri poskytovaní nových služieb, tvrdí Macko.
Je rozumné, že Európsky parlament chce zrušiť roaming?
Myslím si, že to europoslanci mali urobiť skôr. Už len preto, že Brusel vníma Európu ako jeden štát, no pri roamingových poplatkoch ju delí na jednotlivé krajiny. Poplatky síce postupne klesali, ale až tento rázny ťah potvrdí, že fungujeme na jednotnom trhu.
Aký to bude mať vplyv na samotné firmy, ktoré podnikajú v tomto odvetví?
Keď sa pozrieme na hospodárske výsledky slovenských mobilných operátorov, vidíme, že dvaja z troch vlani zaznamenali oproti predchádzajúcemu roku pokles. Ani toto opatrenie Európskej únie im na ziskoch nepridá. Roaming bolo také zlaté kuriatko, ktoré znášalo zlaté vajcia a zabezpečovalo operátorom isté príjmy. V prípade schválenia návrhu v europarlamente sa to stane minulosťou.
Nebudú si chcieť operátori nahradiť tieto príjmy z iných zdrojov? Napríklad tak, že zvýšia ceny iných produktov a služieb, ktoré nepodliehajú regulácii?
Neočakávam to aj vzhľadom na existujúcu konkurenciu. Osobne si myslím, že na trhu vznikne požiadavka na vysokú rýchlosť prenosu dát siete novej generácie, teda 4 G. Postupne sa totiž dostávame do situácie, že pomaly každý človek je pripojený do siete a má prístup k neobmedzeným dátam. Čiže rozhodovať bude práve rýchlosť a tu sa bude odohrávať aj súťaž medzi operátormi. Mobilní operátori majú pred sebou dobrú budúcnosť a nové služby budú pribúdať. A práve to je riešením ich situácie. Budú rozširovať svoju ponuku.
Ozývajú sa však aj hlasy, že keď Brusel škrtne operátorom príjmy z roamingu, nebudú mať peniaze na investície do siete a nových technológií. Súhlasíte?
Do určitej miery to môže byť reálne. Ale skôr v tom zmysle, že sa spomalí proces investovania do siete. Časom sa však rozbehne.