Ani osobný príhovor predsedu regionálnej vlády Asturiasa Javiera Fernándeza nezabral. Japonský koncern Suzuki tento rok ukončil výrobu motocyklov a skútrov v španielskom Gijóne a prepustil dve stovky zamestnancov.
Španielsky závod bol v posledných rokoch využitý len na zlomok výrobnej kapacity. "Za posledné štyri roky vytvoril stratu 30 miliónov eur," uviedol k uzavretiu podniku riaditeľ firmy Suzuki Motor Spain Masayoshi Ito.
Je to len jeden príbeh z mnohých. Od začiatku roka 2008 zanikli v Španielsku štyri milióny pracovných miest, značná časť z nich práve v priemysle. Krajina, rovnako ako ďalšie štáty na juhu Európy, obchádza strašidlo deindustrializácie.
Svedčí o tom aj nedávno zverejnená analýza francúzskej banky Natixis. Jej tím sa zameral na objem výrobných kapacít priemyslu v 11 štátoch, ktoré pred viac ako 10 rokmi zaviedli euro.
Hlavným porazeným je práve Španielsko, ktoré od začiatku roka 2008 prišlo o 23 percent výrobných kapacít v priemysle. Hlboko v mínuse je aj Taliansko, Grécko a prekvapivo tiež Fínsko, ktoré doplatilo na ťažkosti výrobcu mobilov Nokia a útlm v papierenskom a hutníckom priemysle.
Medzi víťazov je potrebné zaradiť Nemecko, Rakúsko, Belgicko a Holandsko, ktorých výrobné kapacity za posledných päť rokov narástli o štyri až jedenásť percent. "V dôsledku ekonomickej a finančnej krízy dochádza k akcelerujúcej koncentrácii priemyslu v obmedzenom počte krajín a súčasne zrýchľuje deindustrializácia v ostatných krajinách," upozornil autor štúdie Patrick Artus.
Pokles priemyselnej výroby je ešte vyšší ako u výrobných kapacít. Ako vyplýva z dát únijného Eurostatu, počas posledných piatich rokov objem priemyselnej výroby v Taliansku a Španielsku klesol približne o štvrtinu, v Grécku došlo k prepadu o 29 percent.
Ako ďalej upozorňuje analytik Patrick Artus, úpadok priemyslu vyvoláva sťahovanie prepustených priemyselných robotníkov za prácou inam. Často práve do Nemecka a štátov Beneluxu. Na celom procese možno vraj nájsť aj pozitíva - výroba a zamestnanci sa sťahujú do krajín , ktoré vedia ponúknuť najlepšie podmienky. Negatíva sú jasné - klesá životná úroveň na juhu Európy aj pravdepodobnosť, že tamojšie vlády niekedy splatia svoje dlhy.