Peniaze, ktoré mohli štátu prepadnúť, sa tak podarí zachrániť. Výbor Európskeho parlamentu v utorok schválil možnosť dočerpania prostriedkov z európskych fondov. Pre HN to potvrdil poslanec Európskeho parlamentu a člen výboru Vladimír Maňka (Smer- SD). „Slovensko bude môcť dočerpať navyše približne 500 miliónov eur, ktoré sú veľkou pomocou pre dokončenie začatých investícií,“ vysvetľuje Maňka. Nariadenie prešlo v parlamente pomerom hlasov 37 za, traja proti a piati sa zdržali.
Vyčerpáme viac
Podľa Maňku nebolo vyjednanie lepších podmienok vôbec jednoduché. Každá krajina sa snažila dohodnúť si čo najlepšie podmienky. Spomedzi 27 členských štátov sa predĺženie programového obdobia na rok 2007-2013 podarilo predĺžiť iba Slovensku a Rumunsku. Dočerpanie bolo doteraz plánované do roku 2015. Po novom by sme tak mali získať čas na dočerpanie peňazí až do roku 2016.
Už pred časom Európska rada a Komisia informovala, že rozširovanie na ostatné členské štáty by nezískalo u nich podporu. Napriek tomu sa viacerí europoslanci snažiť obrátiť vývoj udalostí a znovuotvoriť rokovanie. Ako uviedla Soňa Mellak z tlačového odboru Európskeho parlamentu, hlasovanie výboru nie je celkom ukončené. Koncom októbra ho musí potvrdiť plénum, teda celý Európsky parlament. Europoslanec Maňka nevidí ale dôvod na ďalšie obavy. Podľa neho je návrh už v tomto štádiu na viac ako 90 percent potvrdením definitívneho výsledku.
Nové podmienky
Každoročne nám Európska komisia prideľuje sumu peňazí, ktorú musíme podľa pravidiel do určitého času vyčerpať. Slovensku sa to veľmi nedarí. Ku koncu augusta tohto roka sme stihli minúť iba necelých 50 percent z eurofondov. Najväčší podiel čerpania vykazuje zdravotníctvo, približne na 80 percent. Na druhom konci stojí vzdelanie, ktoré na Slovensku pokrivkáva. Pričom pri rýchlej zmene technológie je vzdelávanie kľúčové.
Viacerí odborníci preto hovoria o nevyhnutnosti pozmenenia kritérii pre eurofondy. Analytik Stanislav Pánis z J&T Banky upozorňuje v prvom rade na problém kvality. „Projekty sú len slabo vyhodnocované a chýba spätná väzba o účinnosti investícií v daných programoch,“ hovorí Pánis. Peniaze tak často neoprávnene unikajú na projekty, ktoré sú nadhodnocované, a to na úkor iných. Podľa Pánisa by k zrýchleniu čerpania pomohla lepšia konkurencieschopnosť, odstránenie byrokratického a administratívneho zaťaženia či klientelizmu. „Budeme sa snažiť využiť všetky dostupné formy, aby sme presvedčili Brusel k lepším podmienkam,“ dodáva Maňka. Už nové programové obdobie na roky 2014-2020 by tak mohlo priniesť výhodnejšie zmeny aj s možnosťou čerpania eurofondov až o dva roky dlhšie.