Vyplácanie starobných dôchodkov pre bývalých vojakov a policajtov by mohlo štát v roku 2014 vyjsť na 40 miliónov eur. Uviedol to minister práce Ján Richter (Smer-SD) na dnešnom zasadnutí výboru Národnej rady (NR ) SR pre sociálne veci.
Podľa Richtera je v súčasnosti 17.073 možných žiadateľov, ktorí by sa mohli obrátiť na Sociálnu poisťovňu (SP) a žiadať od nej doplatenie starobných dôchodkov k ich výsluhovým penziám. Do konca minulého roka takúto žiadosť podalo 8700 bývalých vojakov či policajtov. "Sociálna poisťovňa sa zaoberala už 1677 žiadosťami," vyčíslil Richter. Z toho v 1158 prípadoch priznala nárok na dôchodok a v 519 prípadoch nepriznala.
V roku 2014 môže byť podľa šéfa rezortu práce priznaných starobných dôchodkov v 6058 takýchto prípadoch. Priemerná mesačná suma tohto dôchodku sa pritom pohybuje vo výške 253 eur, v závislosti od konkrétneho prípadu. "Pre rok 2014 by to predstavovalo sumu 17 miliónov eur," vyčíslil Richter. K tomu ešte treba pripočítať náklady na spätnú výplatu dôchodku za tri roky, čo predstavuje náklady vo výške 23 miliónov eur. Čiže spolu 40 miliónov eur.
Spôsob riešenia tohto problému je podľa Richtera stále otvorený, diskutuje sa o viacerých možnostiach. Ako najoptimálnejší sa javí návrat k univerzálnemu sociálnemu systému, čo však podľa neho narazí na veľký odpor silových rezortov. Možnosťou je tiež zosúladenie právnej úpravy sociálneho poistenia s justičnou praxou, uvažovať možno aj o presunutí vyplácania týchto starobných dôchodkov zo sociálneho systému do systému sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov. Teda špeciálnych sociálnych útvarov v jednotlivých rezortoch.