Znižovanie emisií a oslobodenie od závislosti od drahej ropy nasmerovali pozornosť na nielen ekologickejšie, ale aj lacnejšie formy automobilovej dopravy. Klasický spaľovací motor čoraz viac striedajú hybridy s kombinovaným spôsobom pohonu. Dnes však najrýchlejšie rastie počet áut „do zásuvky“ s čisto elektrickým pohonom.
Elektromobily však majú problém: chýbajúcu infraštruktúru dobíjacích staníc. Podpora vlád je namieste len vtedy, ak je zrejmá ich budúca efektívnosť. Komerčné prostredie obvykle rozhoduje o tom, či sa perspektívna technológia naozaj presadí, alebo skončí zabudnutá v slepej uličke pokroku. Sú autá na elektrinu vhodným modelom do budúcnosti natoľko, aby štáty podporili komerčné prostredie a financovali siete? A nie sú plány „elektrických vizionárov“ – ako je napríklad excentrický miliardár Elon Musk so svojím autom Tesla – príliš ambiciózne?
Elektrina nad ropu
Vždy, keď ľudstvo prechádza na novú formu technológie, mení sa paradigma, ktorá dokáže na jednej strane pochovať zavedených gigantov, neschopných rozpoznať znamenia časov, zároveň sa z tohto popola zrodia noví hráči s revolučnými technológiami. Skrátka, každá zmena má svojich víťazov, ktorí staré štruktúry pošlú na smetisko dejín. Lenže: dokážeme včas rozlíšiť, čo je história a čo sú smeti?
Paradoxne, práve elektrický pohon áut už historicky jeden paradigm...
Zostáva vám 85% na dočítanie.