Americkým firmám sa už neoplatí vyrábať tovary v Číne a preto sa vracajú späť domov. Prieskum spoločnosti Boston Consulting Group totiž odhalil, že takmer polovica oslovených spoločností plánuje presunúť svoju výrobu späť do Spojených štátov. „Náklady na pracovnú silu rastú a preto sme sa rozhodli odísť,“ vyhlásil pre denník China Daily Michael Campagna, generálny riaditeľ spoločnosti Peerless Industries. Americký výrobca audiovizuálnej techniky sa podobne ako ďalšie firmy nechal zlákať najmä lacnou pracovnou silou. Podľa analytika Capital Markets Ivora Lehoťana však mzdy v Číne narástli za posledných 15 rokov o 250 percent. Ďalšou prekážkou, na ktorú narážali americkí výrobcovia boli aj náklady súvisiace s prepravou. "Pri výrobe v Číne je nutné počítať s transportom, ktorý môže trvať viac ako jeden, dokonca dva mesiace podľa nastavených podmienok," vysvetľuje Lehoťan.
Výhodou pri návrate firiem do Ameriky je aj nižšia cena palív v porovnaní s Čínou. "Rozvoj ťažby bridlicového plynu a následne aj ropy viedol k veľkému zlacneniu energií v USA a to nielen plynu, ale aj elektriny a uhlia," dodáva hlavný ekonóm J&T Banky Petr Sklář.
Šetrenie nákladov však nie je jediným dôvodom pre, ktorý odchádzajú výrobcovia z Ázie. Americká firma Buck Knives pôvodne vyrábala svoje nože v Číne, ale neskôr sa vrátila späť do Ameriky. Zisitla totiž, že jej zákazníci odmietajú čínske výrobky a vďaka značke Made in USA firme narástli zisky.