Rusko a Bielorusko sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na nových cenách za dodávky ruskej ropy. Oznámila to po sobotňajších rozhovoroch zástupcov obidvoch štátov bieloruská vláda. Podľa ruského ministerstva energetiky ale ropa ďalej tečie do Bieloruska aj v rámci tranzitu do ďalších európskych štátov.
Spor na začiatku roka viedol ku krátkemu odstaveniu dodávok suroviny do bieloruských rafinérií. Neovplyvnil síce tranzit ropy do Európy, no neistota zvýšila ceny ropy na svetových trhoch nad 83 USD (58,15 eura) za barel (159 litrov). Nádej, že sa krajiny nakoniec dohodnú, vzrástla opäť v piatok (8. januára), keď Bielorusko poslalo do Moskvy delegáciu na čele s prvým podpredsedom vlády Vladimirom Semaškom. Rokovania však skončili neúspechom.
"Ruská strana fakticky ignorovala všetky argumenty a výpočty predložené Bieloruskom," uviedla v oficiálnom vyhlásení bieloruská vláda. Dodala však, že obe strany sú ochotné v rozhovoroch pokračovať. Rusi, naopak, vinia z neúspechu rokovaní Bielorusko, ktoré podľa nich trvá na pre Rusov nevýhodných podmienkach. Hovorkyňa ministerstva energetiky Irina Jesipovová nevedela povedať, kedy sa rozhovory obnovia, či to bude ešte v priebehu tohto dňa alebo na budúci týždeň.
V minulom roku mohlo Bielorusko doviezť asi 20 miliónov ton ropy za iba 35,6 % hodnoty súčasných ruských vývozných ciel. Minsk žiada, aby mohol z Ruska dovážať ropu bez cla, s čím Rusi nesúhlasia. Bez cla sú ochotní dodať len 6 miliónov ton ročne určených pre potreby bieloruského trhu a za približne 14,5 milióna ton chcú platby v plnom rozsahu. Väčšinu z tohto objemu totiž Bielorusko spracuje a vyváža na zahraničné trhy.
Ak by spor spôsobil zastavenie dodávok do Európy, najviac postihnutými krajinami by boli Poľsko a Nemecko. Nemci minulý rok dovážali cez bieloruskú vetvu ropovodu Družba denne 350.000 barelov, čo je zhruba 15 % celkovej ročnej spotreby ropy v krajine.
Informovala o tom agentúra Reuters.