StoryEditor

Ani vzdelanie nestačí. Amerika získala stratenú generáciu

01.08.2010, 09:30
Autor:
vlkvlkČTKČTK
V Spojených štátoch nastupuje takzvaná generácia Y, teda ľudia narodení v 80. a 90. rokoch. Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich generácií od konca druhej svetovej vojny ale jej vyhliadky nie sú ružové.

V ťažko skúšanej americkej ekonomike pre ňu nie sú miesta, a tak sa dnešní mladí stretávajú s dlhmi za vysokú školu a nezriedka aj z finančných dôvodov musia bývať u rodičov.

Recesia v Spojených štátoch na mladých dopadla obzvlášť tvrdo. Kým napríklad v júni bola celková miera nezamestnanosti 9,5 percenta, vo vekovej kategórii 20 až 24 rokov predstavovala 15,2 percenta. V kategórii 35 až 44 rokov bola 7,8 percenta, v kategórii 45 až 54 rokov 7,5 percenta. Medzi ľuďmi nad 55 rokov predstavovala 6,9 percenta.

Pracovné miesto v nedohľadne

Podľa nedávnej správy výskumnej organizácie Pew Research Center je nezamestnanosť medzi ľuďmi vo veku 18 až 29 rokov najvyššia za viac ako tri desaťročia. Príslušníci generácie Y majú oveľa menšiu šancu na získanie pracovného miesta, ako mala v rovnakom veku napríklad predchádzajúca generácia alebo ľudia narodení počas povojnového baby boomu. Podľa stanice MSNBC sú pritom súčasní mladí zvyčajne dobre vzdelaní.

Napríklad Michael Barreto, ktorý vyštudoval žurnalistiku na Kalifornskej štátnej univerzite a počas štúdií absolvoval prax, si myslel, že má väčšiu šancu na získanie práce ako jeho rovesníci. Jedenásť mesiacov neúspešného pátrania na pracovnom trhu ho ale vyviedlo z omylu, a tak sa musel opäť nasťahovať k rodičom žijúcim v kalifornskom Apple Valley.

"V súčasnosti sa snažím nájsť akúkoľvek prácu na plný úväzok, ktorá by mi umožnila samostatný život a šetriť na budúcnosť," povedal. Ako väčšina jeho rovesníkov navyše musí splácať pôžičku na vysokú školu, čo v jeho prípade predstavuje 21.000 dolárov (okolo 400.000 korún). V priemere ale mladí v Spojených štátoch za školné dlhuje ešte o 2000 dolárov viac.

Podľa správy amerického Kongresu vysoká miera nezamestnanosti môže mladých finančne aj psychologicky poznamenať v ďalšom profesijnom živote. "Jazvy spôsobené dlhodobou nezamestnanosťou môžu byť počas pracovnej kariéry ničivé. Utrpieť môže ich produktivita, zárobky aj duševná pohoda, čo môže ďalej komplikovať zháňanie práce v budúcnosti," stojí v správe.

Mnoho mladých sa tak podľa MSNBC radšej z najhoršieho pracovného trhu od začiatku 80. rokov minulého storočia vrátilo späť do školy. Aj to sa ale môže obrátiť proti nim, pretože sa ďalej zadĺžia. Mnoho z nich sa tiež presvedčilo, že ďalší akademický titul môže byť pri hľadaní práce na škodu, keď sú pre zamestnávateľa prekvalifikovaní.

Depresívna predstava

Napríklad dvadsaťtriročný Jordán Hueseman dostal pri hľadaní práce radu, aby svoje akademické úspechy radšej zo životopisu vypustil. Zatiaľ to odmieta urobiť. "Predstava, že sme práve prišli o päť rokov, a v prípade niektorých z nás aj o 100.000 dolárov, kvôli dvom akademickým titulom, a teraz ich vymažeme zo svojho životopisu v nádeji, že nám to vynesie prácu za 12 dolárov na hodinu vo Starbucks, by bola vážne depresívna," podotkol.

Mladí nemajú vyhraté, ani keď sa im podarí zohnať miesto. Kvôli vysokej konkurencii na pracovnom trhu, ktorú zvyšujú aj neskoršie odchody povojnovej generácie do dôchodku, väčšinou nezískavajú príliš dobre platené miesta. A ak sa vo firme prepúšťa, bývajú prvý na rade, uviedla stanica MSNBC.

Termín generácie Y sa v USA pôvodne používal pre generáciu mladých ľudí, ktorá vyrastala v prostredí presýtenom komunikačnými a digitálnymi technológiami. S nástupom recesie a jej dopadom na týchto mladých ľudí ale pojem začína nadobúdať nový obsah. Odborníci tiež často vyjadrujú obavy, že by kvôli nedostatku príležitostí, ktorú teraz táto veková skupina v USA má, mohlo ísť o stratenú generáciu.

ihned.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. november 2024 22:09