Keď som sa pri poslednom rozhovore pýtal, či ceny plynu pre regulovaný segment od januára vydržia na celý rok, neboli ste pri odpovedi jednoznačný. Ako to vidíte teraz?
Nemáme žiadne avízo, že v regulovanom segmente by bol zásadný problém s nedostatkom plynu. Prirodzene, ak príde k nejakému nepredvídateľnému výpadku dodávok plynu z Ruska, potom je potrebné si sadnúť a posúdiť situáciu najmä v kontexte krízového riadenia dodávok plynu. Zásoby dodávok plynu pre domácnosti by mali podľa verejne komunikovaných informácií vydržať až do budúceho roku. A z hľadiska ceny nemáme žiadne avízo, že by v tomto roku boli nejaké riziká týkajúce sa regulovanej ceny plynu pre zraniteľných odberateľov. Určite máme kopec otázok, ktoré sa týkajú budúcoročných regulovaných cien, ale na tento rok zatiaľ nemáme.
V minulosti bolo praxou, že keď sa odhadované ceny cez rok na trhoch nenapĺňali, ceny sa menili aj v priebehu roka, aby nebol nárast od januára skokový a aby to boli radšej dva menšie skoky ako jeden väčší. Neuvažujete už teraz aj týmto smerom?
V prvom rade by sme si mali povedať, že asi ako sa budú vyvíjať budúcoročné regulované ceny plynu pre zraniteľných odberateľov. Keďže regulované ceny plynu sa odvíjajú od historického priemeru trhových cien, v prípade plynu na rok 2023 je to od októbra 2021 do septembra 2022, čiže dvanásťmesačný priemer. Na vývoji trhových cien plynu vidíme obrovskú nervozitu, ktorá je na trhoch z dôvodu otázok okolo dodávok ruského plynu do EÚ. Tie trhové ceny sú neskutočne vysoké. Keď sme urobili analýzu pred necelými dvoma týždňami, videli sme, že priemerná trhová cena plynu, ktorá by tvorila základnú bázu na vstup do regulovaných cien. zatiaľ vychádzala nad 60 eur na megawatthodinu. V porovnaní s bázou v súčasných regulovaných cenách je to takmer trojnásobné zvýšenie. Toto bude mať jednoznačný vplyv na regulované ceny plynu budúci rok. Ak by úroveň trhových cien pokračovala v doterajších výškach, náš hrubý odhad je, že regulovaná cena plynu pre domácnosti by vzrástla o 100 percent a pravdepodobne aj viac, pretože náklad na zemný plyn je okolo 60 percent celkovej koncovej ceny plynu pre domácnosť. Kľúčové však je, aby Slovensko malo dostatok plynu. Pokiaľ viem, všetci relevantní účastníci na tom intenzívne pracujú, čo by som chcel oceniť. V tejto situácii je to veľmi náročná práca, najmä v kontexte zabezpečenia strategických zásob plynu, ktorý presadzuje Európska únia – každý členský štát má mať 80 percent svojej spotreby pokrytej v zásobníkoch do novembra tohto roku.
Keby riziká pretrvávali a vývoj cien plynu by bol taký ako doteraz, jednou z možností by boli dva menšie skoky. Alebo uvažujete o tom, že ceny necháte celý rok nastavené rovnako?
Zatiaľ neuvažujeme nad zmenou tohtoročnej ceny. Kľúčové je, aby bol najprv plyn v dostatočnom množstve a aby bol za nejakú primeranú nákladovú cenu, pokiaľ možno čo najlepšiu. Tak sa prirodzene vynára otázka, ako naceniť disponibilný plyn pre odberateľov. Na neregulovanom trhu je to otázka zmluvných cien. Pre regulovaných odberateľov sa bavíme o predbežnom náraste cien plynu o 100 a viac percent budúci rok. Možnosť riešenia týchto dramatických nárastov je viacero. Jednak cez cielené sociálne dávk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.