1. O POLITIKE
Pred Vianocami ste vy informovali o opatreniach, ktorých súčasťou mali byť aj takzvané bubliny. Aj tie mohli prispieť k súčasnému stavu pandémie. Prečo ste bubliny oznamovali vy, a nie premiér Igor Matovič?
Je to vždy vec dohody. Po vláde sa dohodneme, kto pôjde oznámiť konkrétne opatrenia. Vyberá sa to zvyčajne podľa toho, kto má k tej-ktorej téme bližší vzťah, respektíve k nej vie niečo viac povedať.
Odborníci však tvrdili, že oznamovanie nových opatrení je dôležité. Ani posledné opatrenia vláda neodkomunikovala nejako jasne.
K tomu sa neviem vyjadriť. Ja nemám na starosti komunikačnú stratégiu. Mojou úlohou je pripraviť podklady na vládu, aby boli právne v poriadku, a sčasti pôsobiť pri tvorbe jednotlivých uznesení po legislatívnej stránke.
V súčasnosti sa hovorí o možnosti tvrdého lockdownu, keď by sa zatvorili aj všetky výrobné fabriky. Bolo by takéto opatrenie z hľadiska legislatívy v súlade s Ústavou?
Ochrana života a zdravia má vždy prednosť pred majetkovými právami, takže právne možné to je. Ale strana Sme rodina nie je za tento variant.
Keďže vaša rodina žije v zahraničí, už roky pendlujete medzi Slovenskom a Veľkou Britániou. Stíhate vzhľadom na krátkosť pobytu v jednej aj druhej krajine absolvovať na oboch miestach karanténu alebo máte udelenú nejakú výnimku?
V mojom postavení musím štandardne absolvovať tri testy týždenne. Minister zdravotníctva si zo mňa už uťahuje, že som najpretestovanejší Slovák. Aktuálne je to tak, že pendleri, ktorí prichádzajú na Slovensko v týždenných intervaloch, teda napríklad manažéri fabrík s pobytom v zahraničí, musia ísť po príchode do našej krajiny do karantény. Tú môžu opustiť, ak majú negatívny výsledok PCR testu. Rovnaký režim sa vzťahuje aj na mňa.
Stíhate popritom pracovať?
Keď sa v nedeľu večer vrátim z Británie, v pondelok ráno idem na test. Kým mi nepríde výsledok testu, som v karanténe. Hneď ako dostanem výsledok, môžem karanténu opustiť a ísť do práce. Kým som v karanténe, stretnutia s kolegami mávam cez rôzne online platformy.
Ako je karanténa riešená v Británii?
Ja mám pobyt aj na Slovensku, aj v Británii. Spĺňam podmienky, ktoré britská vyhláška kladie na ľudí, ktorí bývajú v Británii a zároveň pracujú v zahraničí. Takže podľa britských predpisov som v krajine oslobodený od karantény, pretože keď tam prídem na dva alebo tri dni, nemám šancu absolvovať tam 10- alebo 14-dňovú karanténu. Zároveň to však musím vydokladovať ako pobyt vo Veľkej Británii, tak ako aj to, že pracujem mimo nej, a aj to, že takto cestujem pravidelne.
V súčasnosti sa koalícia otriasa v základoch. Aký by bol podľa vášho osobného názoru ideálny scenár – predčasné voľby, rekonštrukcia vlády alebo zachovať status quo?
Stanovisko Sme rodina k tejto veci bolo jasne komunikované naším predsedom. Ostatné veci budú predmetom rokovania predsedníctva.
Aktuálne je v hre aj možnosť rekonštrukcie vlády. Boli by ste ochotný vzdať sa svojho postu podpredsedu?
Zatiaľ neevidujem žiadne výhrady voči svojej osobe, no zároveň treba dodať, že nikto nie je prikovaný k stoličke. Avšak v rámci strany Sme rodina prebehne predsedníctvo, kde sa budeme baviť aj o týchto veciach.
2. O NÁJOMNÝCH BYTOCH
Vaša agenda je celkom široká. Minister dopravy Andrej Doležal minulý týždeň informoval, že si pod seba beriete výstavbu štátnych nájomných bytov. Z akého dôvodu?
Bariéry toho, prečo sa dnes nestavajú nájomné byty, nie sú technického či stavebného charakteru. Nie je to o tom, že by sme nevedeli postaviť bytovku. Ide o to, že sú v tejto oblasti legislatívne pr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.