Máme za sebou náročný rok, čo sa týka úpadku stavebníctva sme na chvoste Európy. Ako sa to prejavilo vo vašej spoločnosti?
Keď to v marci prišlo, našou zásadou bola starostlivosť o zdravie ľudí. Prvé, čo nás zastihlo, bolo zastavenie viacerých developerských projektov. Potom nasledovalo utlmenie v inžinierskom staviteľstve, čo bolo zrejme spojené aj s voľbami. Pokles tendrov verejného sektora prišiel hneď. Zníženie počtu zákaziek spustilo cenovú vojnu, ktorá nastúpila veľmi rýchlo. No my sme bežci na dlhé trate. Naša pozícia bola a je neskĺznuť do roviny za každú cenu sa nezapájať do súťaží, kde nemáme čo ponúknuť. Našou zásadou je, že projekt musí byť finančne zdravý a my si musíme udržať nervy na uzde, aby sme nepodľahli snahám získať zákazku pod náklady, za ktoré ju vieme zrealizovať. Mnohí súťažiaci išli s cenami pod priame náklady, žiaľ, tento stav ešte stále pretrváva. Hrozí, že to bude mať svoj dosah na dokončovanie stavieb v čase a v kvalite a zrejme sa nevyhneme ani prílevom ďalších krachov či reštrukturalizácií niektorých veľmi riskujúcich firiem.
Dá sa to prirovnať k situácii pred 11 rokmi, keď sa zrušili veľké PPP projekty a veľké spoločnosti sa dostali do reštrukturalizácie?
Javí sa to tak. Paradox je, že sme išli do prudkého poklesu z rozbehnutého stavebného boomu. Subdodávatelia mali ceny veľmi vysoké, pretože bol veľký dopyt, ktorý bol spôsobený hlavne rastom objednávok v regióne Bratislavy. Z večera do rána 16. marca to padlo. Týždeň stop a zrazu prišiel šok. Niektorí dodávatelia prestali robiť, lebo si mysleli, že je to cesta, ako sa vyhnúť pandémii. My sme pokračovali. Prijali sme opatrenia, aby sme chránili svojich zamestnancov, riešili a zháňali sme rúška, organizovali stavbu tak, aby bolo možné dodržať odstupy, aby sme obmedzili šírenie nákazy. Držali sme sa dobre. V prvej vlne sme nemali ani jeden pozitívny prípad. Priamo sme epidémiu pocítili až v druhej vlne.
Niektoré firmy mali problém so zahraničnými zamestnancami, ktorí sa k nám nevedeli dostať. Stretli ste sa s ním?
Mali sme skôr skôr opačn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.