Stretli sme sa v nových firemných priestoroch. Pohodlne sa usadil do kresla a rozhovoril sa. Pavel Nechala, 29-ročný advokát. Jeho meno sa často skloňuje v spojení s organizáciou Trasparency International. Mladý, priateľský Pavel bojuje proti korupcii. Je spoluautorom niekoľkých protikorupčných manuálov a zákona o konflikte záujmov. Veľký problém mu robí ľudská hlúposť. Ide si jasne za svojím cieľom, snaží sa podávať najlepšie výkony. Buduje funkčnú, úspešnú advokátsku kanceláriu.
S hlavou vo hviezdach
Nie odjakživa mal Pavel hlavu plnú paragrafov. Neposedný chlapec z Partizánskeho túžil po ďalekom, neznámom vesmíre. Chcel byť astronómom. Na gymnáziu pochopil, že matematika nie je jeho cestou. Rozhodol sa pre právo. "Už ako malého ma bavila politika. V roku 1989 som všetky udalosti pozorne sledoval. Z novín som si ako jedenásťročný vystrihoval články a lepil si ich do zošita. Doteraz ho mám," hovorí o jednej zo svojich záľub.
Do Bratislavy prišiel ako osemnásťročný. Stal sa študentom Právnickej fakulty Univerzity Komenského. "Moja škola bola veľmi teoretická, minimálne použiteľná v živote. Vnímal som ju tak, najmä vo vyšších ročníkoch. Bohužiaľ, myslím si, že to pretrváva dodnes. Dala mi teoretické vedomosti, ale praktické nie. Čo mi určite umožnila, bola komunikácia s ostatnými spolužiakmi. Socializácia posúva určite dopredu," konštatuje.
Od zelenáča k vlastnej firme
Pavel Nechala začínal ako asistent v advokátskej kancelárii. V rovnakej pozícii pôsobil aj vo firme Justicia Advokatio & Consultatio. Tu získal prax v občianskom, firemnom práve a oboznámil sa s Kjótskym protokolom. V piatom ročníku sa dostal na Úrad vlády SR, kde sa venoval príprave podkladov pre reguláciu lobingu. Po skončení štúdia sa dostal do advokátskej kancelárie svojich starších kamarátov z vysokej školy. "Celé moje smerovanie od školy cez prax smerovalo k tomu, že chcem vlastnú kanceláriu. Logicky to k tomu vyplynulo," rozpráva o rozhodnutí postaviť sa na vlastné nohy.
Právnická kancelária Pavel Nechala & Co. existuje tri roky. "Začiatky boli ťažké. Postupne však získavate klientov. Tí vás na základe dobrej skúsenosti odporučia ďalším, a tak sa vaša klientela rozrastá."
Úspešnosť je v snahe
"Kladieme dôraz na detail. Sme detailisti. Vieme, že dve rovnaké veci nie sú úplne rovnaké. Jedno anglické príslovie vraví: Devil is in the detail. Ja sa toho držím." Úspech spoločnosti spočíva aj v jej všestrannosti. Právnici Pavlovej spoločnosti sa venujú rôznym odvetviam práva od občianskeho cez autorské a správne. Venujú sa aj hospodárskej súťaži a Kjótskemu protokolu. Takisto ich doménou nie je len každodenná rutina, pripravujú dvojmesačných spravodajcov pre klientov o zmenách v legislatíve, prevádzkujú portál o internete a počítačovom práve a vystupujú na konferenciách. Snažia sa ľudí aktívne informovať a svojich zamestnancov vzdelávať. Začínali od nuly a chcú to niekam dotiahnuť. "Nie je to o každodennej rutine. U nás to nie je o tom, že si urobíš prácu a je to. Snažíme sa myslieť dopredu. Snažíme sa stále vzdelávať. Každý mesiac nakupujeme knihy. Pomaly sa naša knižnica plní. Stále nie je bežné, aby advokátske kancelárie mali vlastné obsiahle knižnice."
Šéf a kolektív
Založil spoločnosť. Dnes má ôsmich podriadených a vlastnú kanceláriu. "Som prísny šéf. Snažím sa byť však aj priateľský. No musím priznať, že v personalistike mám čo zlepšovať," hovorí. Keď niekoho prijíma, ide mu o osobnosť. V škole adeptom chýba prax. Novým trvá tak pol roka, kým sa v praxi zabehnú. "Je to o osobnosti, a nie o vedomostiach. Keďže viem, s akými prichádzajú," hovorí o absolventoch práva.
Vo firme je to o atmosfére. "Ak vám človek nesadne po osobnostnej stránke, vedomosti nepomôžu. Ja prijímam ľudí, u ktorých vidím, že si s nimi budem mať čo povedať. Nie vždy sa mi to podarilo. Boli tu aj odchody. Teraz je však zloženie optimálne, zdá sa," prechádza pamäťou svoj kolektív.
Zožatá sláva
"Oblasť, v ktorej sa snažíme zorientovať, sú predovšetkým informačné technológie. Z času na čas sa venujeme mediálnemu právu. Ochraňujeme práva detských lekárov. Venujem sa tiež stavebníctvu, ktoré dnes vo veľkom rozkvitá." Vo všetkých týchto oblastiach sa im darí. Za najväčší úspech Pavel pokladá to, že zvládol právne poradenstvo pri zmene majiteľa jednej zo slovenských televízií a svoju spoluprácu pri tvorbe zákonov.
Svoju prácu miluje, aj vďaka úspechu. "Keď niečo vyjde, tak je to skvelý pocit," usmieva sa. Dnes má tri roky mladú kanceláriu a túži po úspešnej, stabilnej, fungujúcej advokátskej kancelárii na trhu. K tejto vízii sa pomaly približuje.
Právnik Transparency International
Spoluprácu s nimi začal ešte ako študent po odchode z Úradu vlády SR. "Jednak pomáham s každodennou prácou v inštitúcii. Je to však všetko zamerané na projekty. Napríklad som vytvoril protikorupčný manuál pre podnikateľov. Je to akýsi kódex, ako vytvárať protikorupčné opatrenia vo vzťahu k zamestnancom, dodávateľom atď.," opisuje spoluprácu. Práve práca v medzinárodnej organizácii ho doviedla aj k spolutvorbe zákona o konflikte záujmov a vytvoreniu poradenského centra pre obete korupcie.
Táto práca ho zaujala. "Darí sa mi niekedy meniť veci, o ktorých som presvedčený. Podarilo sa napríklad prijať tento zákon, ktorý je pomerne dobrý. Problém je v tom, že ten, kto má zákon uplatňovať, to nerobí. Všetko sa však do zákonov napísať nedá. Niekedy potrebujete politickú kultúru a úroveň, aby sa veci pohli," vysvetľuje.
Slovenské súdy
K súdom sa vyjadruje: "Ich prácu vnímam veľmi kriticky. Pracujú veľmi pomaly. Niektorí sudcovia sú nepripravení a pri rozsudkoch nie sú kvalitní. Výkon súdnictva je prekážkou pre podnikanie, ale aj pre občana." Vie, že žiadnej vláde sa zatiaľ nepodarilo túto situáciu zmeniť. Na zlepšenie situácie by navrhoval stanovenie prísnejších kritérií na hodnotenie a periodické vyhodnocovanie efektivity práce. Možno to by s našimi sudcami pohlo. Páči sa mu, že už aj slovenský prezident sa vyjadruje k nefunkčnosti súdov a kritizuje prieťahy. "Spravodlivosť nemusí byť dotknutá ani korupciou, to sa často nedá dokázať. Ide o to, že strany nechodia na pojednávania, tým sa to všetko preťahuje. Sú to okľuky a spravodlivosť nie je dosiahnutá."
Uvádza aj príklad. Ak nejaký miestny podnikateľ spôsobí dopravnú nehodu, rodina poškodeného sa rozsudku tak skoro nedočká. Trvá to niekoľko rokov, kým sa rozhodne. Ide však aj o jednoduché príklady, napríklad nezaplatené faktúry.
"Nie je to však o zákonoch. Je to o spôsobe vedenia súdov. Súd tvorí človek. Predseda súdu by nemal len podpisovať papiere a rozhodovať o veciach technického charakteru. Má si svoj súd strážiť, aby nedochádzalo k prieťahom, aby rozhodovali kvalitne. Zvýšenie počtu sudcov sa mi nezdá najlepšie riešenie," sumarizuje stav súdov.
Korupcia sa dotkne každého...
"Korupcia na Slovensku prevažuje hlavne u podnikateľov, ktorí nechcú vybudovať niečo dlhodobejšie. Ide im o dosiahnutie rýchleho zisku. Tým, ako sa vyjadrujem, tým, ako je moje meno spájané, mám trochu uľahčenú prácu, pretože takéto veci so mnou žiadni klienti ani neskúšajú riešiť," hovorí o skúsenosti s korupciou.
Index vnímania korupcie (CPI) na Slovensku stále stúpa, teda vnímanie korupcie sa medzi občanmi zmenšuje. Mladý právnik však upozorňuje na to, že klesanie už nie je také prudké, ako bývalo. "Je vidieť, že je potrebné pokračovať v aktivitách, ktoré sa začali, a prichádzať s novými riešeniami," vysvetľuje trend.
Voľný čas
Samozrejme, že aj u Pavla je práca požieračom voľného času. Stáva sa, že víkendy sú pracovné. Doma má päťmesačnú dcérku Adelku. Snaží sa teda množstvo času venovať jej. Miluje šport. Rád si vybehne do prírody alebo do sveta.
Čo mám rád:
cestovanie
šport
rodinu
...a čo nie:
ľudskú hlúposť
zákulisné ťahy
Kto je Pavel Nechala
Pavel Nechala pochádza z Partizánskeho. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského. Pred troma rokmi si založil advokátsku kanceláriu Pavel Nechala & Co. Je právnikom slovenskej pobočky medzinárodnej neziskovej organizácie Transparency International a spoluautorom niekoľkých protikorupčných manuálov. Spolupracoval aj pri tvorbe ústavného zákona o konflikte záujmov. Má 29 rokov je ženatý, má malú dcérku.