Slovensku sa nedarí znížiť závislosť na dovoze potravín a poľnohospodárskych produktov. Bilancia zahraničného obchodu so zmieneným tovarom sa vlani podľa analýzy ministerstva poľnohospodárstva opäť zhoršila.
Slovenskí farmári dlhodobo upozorňujú na nízke zastúpenie potravín domácej produkcie na pultoch obchodov a na chýbajúcu potravinovú sebestačnosť krajiny v základných komoditách.
Schodok zahraničného obchodu poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora sa vlani prehĺbil o viac ako desatinu na 1,81 miliardy eur. V porovnaní s priemerom za posledných päť rokov to predstavuje zhoršenie obchodnej bilancie o 40 percent.
Najmä mäso a mliečne výrobky
"Vo vývoze prevládali výrobky s nižšou pridanou hodnotou, na rozdiel od dovozu, kde prevládali produkty s vyššou pridanou hodnotou. Tento trend môže pokračovať aj v nasledujúcich rokoch," uviedlo ministerstvo poľnohospodárstva.
Najčastejšie sme vyvážali obilie. Dovážalo sa najmä mäso, mliečne výrobky, rovnako ako nealkoholické a alkoholické nápoje.
Šéf poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho dnes povedal, že sa u nás dlhodobo vedú len "pekné reči o sebestačnosti".
"Poďme nakŕmiť krajinu v základných komoditách," povedal pred novinármi Macho. Už skôr pritom upozornil, že v pracovné dni jazdí na Slovensko zo zahraničia denne cez 800 kamiónov s potravinami. Často ide o dovoz potravín z Česka.
Problém s prenájmom pôdy
Macho tiež kritizoval štát za to, že požaduje spätné zvýšenie platieb za prenájom štátnej pôdy. Ministerstvo poľnohospodárstva v reakcii tvrdilo, že na základe skoršieho oznámenia Európskej komisie a Protimonopolného úradu má štát prenajímať pozemky za trhových podmienok.
Hospodárenie slovenských farmárov sa vlani zhoršilo, zisk sektora klesol o 20 percent na 83 miliónov eur. Potravinárstvo naopak zisk zvýšilo o 14 percent na 219 miliónov eur.