Na kultúru išlo medzi rokmi 2011 a 2018 približne 623 miliónov eur, pričom najviac verejných peňazí na kultúru vynakladá ministerstvo kultúry (35 percent) a RTVS (18 percent).
Významný podiel tiež tvorí územná samospráva. V porovnaní so zahraničím majú však štátne kultúrne organizácie menej vlastných príjmov, povedala dnes ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).
Revízia ministerstva ukázala, že až štvrtina objektov, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami je v narušenom alebo dezolátnom stavebno-technickom stave. V nevyhovujúcom stave je aj približne 15 percent zbierkových predmetov v múzeách a galériách.
"Do divadiel chodí stále menej ľudí, štvrtina pamiatkového fondu je v zničenom alebo narušenom stave," povedal minister financií Eduard Heger (OĽaNO). Analýza, ktorú vypracovalo ministerstvo kultúry poukazuje na to, že kultúrnej politike chýbali jasné ciele, dodal.
"Ministerstvo kultúry prvýkrát v histórii vytvorilo revíziu výdavkov," povedala Milanová. Má podľa nej ísť o reštart kultúry.
"Peňazí na kultúru nie je dosť, potrebujeme ich oveľa viac," povedala ministerka. Jej rezortu sa podarilo nájsť 19,2 milióna eur "navyše". "Tieto peniaze my potrebujeme naspäť v kultúre, ale aby boli využité efektívnejšie," dodala.
"Pre efektívnejšie riadenie kultúrnych inštitúcií je nevyhnutné napríklad skvalitnenie výberových konaní na vedúce funkcie a stanovenie funkčného obdobia na päť rokov. Aj to je jedným z výstupov revízie,“ zdôraznila ministerka kultúry Natália Milanová
V oblasti digitalizácie by bolo možné ušetriť jeden až osem miliónov eur. 6,8 milióna eur by bolo možné nájsť vo zvyšovaní návštevnosti a zreálnení cien za vstupenky a vo zvýšení efektivity výberu koncesionárskych poplatkov by podľa Milanovej dokázala RTVS nájsť 4,2 milióna eur.
Snaha o zvýšenie príjmov kultúrnych inštitúcii by však mohla viesť i k zvyšovaniu cien vstupného. To by však stále malo ostať cenovo dostupné, najmä pre študentov či dôchodcov.