Na Slovensku po májovom raste miery nezamestnanosti na trojročné maximum najmä kvôli dopadom pandémie choroby covid-19 pokračoval pokles počtu zamestnaných cudzincov.
Vyplýva to z údajov inštitúcie, ktorá riadi úrady práce. Podľa centrálnej banky práve odliv cudzincov bude čiastočne kompenzovať negatívny vývoj na trhu práce.
K obratu prišlo po vypuknutí pandémie
V máji pracovalo na Slovensku zhruba 74 800 cudzincov, čo oproti záveru vlaňajška predstavuje pokles o 4,5 percenta. K obratu po predchádzajúcom raste došlo hlavne po prepuknutí pandémie covidu-19, kedy nezamestnanosť vystúpila na 7,2 percenta zo zhruba piatich percent v úvode tohto roka.
V minulosti zamestnaných ľudí zo zahraničia naopak pribudlo, čo zamestnávatelia v dobe ekonomického rastu zdôvodňovali nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily.
Najmä Ukrajinci
Dve pätiny zamestnaných cudzincov na Slovensku pochádzajú zo štátov EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru, zvyšok pripadá na takzvané tretie krajiny. Zhruba každý tretí cudzinec pracujúci na Slovensku pochádza z Ukrajiny.
Ekonomika Slovenska podľa odhadov tento rok kvôli dopadom covidu-19 klesne o asi desať percent. To sa prejaví aj na trhu práce. NBS v poslednej prognóze odhadla, že tento rok bude zrušených 70-tisíc pracovných miest a že dôjde k návratu Slovákov pracujúcich v zahraničí.
Z hľadiska nezamestnanosti však spomínaný vývoj bude podľa NBS čiastočne kompenzovať aj odchod cudzincov z trhu práce.