Richard Sulík sa vyjadril, že v koalícii sa črtá dohoda o trinástych dôchodkoch. Ako by to malo vyzerať?
Bavíme sa o tom, ako ušetriť peniaze na spotrebe štátu. To nám umožní vytvoriť finančný vankúš, aby sme mohli zachovať sociálne opatrenia, ktoré boli v minulosti prijaté. Vyzerá to tak, že v tomto roku by mohol byť vyplatený aj trinásty dôchodok.
V takej podobe, ako bol prijatý?
Uvažujeme nad tým, že by sme tam dali nejaký strop. Podstata však je, že by mal byť vyplatený. Hľadáme možnosť, ako dať dôchodcom čo najviac s prihliadnutím na to, aby sme viac dali tým s nižšími dôchodkami. Mňa zastavujú ľudia, ktorí poberajú vyššie dôchodky, a hovoria mi, že chápu, že je kríza a vedeli by sa v tomto uskromniť.
Dôchodkový strop je druhá téma, o ktorej zrejme diskutujete. Citujem Richarda Sulíka: „Som presvedčený, že dôchodkový strop spôsobí obrovské ekonomické ťažkosti, keďže toto opatrenie vytvorí implicitný skrytý dlh vo výške stoviek miliónov eur, ktoré si ponesú naše deti.“ Súhlasíte?
Mám pocit, že pán Sulík rozpráva dokonca o stámiliardách eur. Myslím si, že sa tam črtá riešenie, ktoré považujem za férové. Musíme garantovať ľuďom, ktorí robia v automobilkách alebo iných typoch priemyslu, že budú mať istotu nejakého dôchodkového stropu. Strop chceme zachovať, len navrhujeme, aby bol individuálny. Každý by vedel, že ak odpracuje nejaký počet, napríklad 40 rokov, vtedy má nárok ísť do dôchodku. Každý bude vedieť, kde je hranica individuálneho stropu, kedy má nárok na dôchodok. Bude to férové a pre všetkých rovnaké.
Máte aj nejaké prepočty, čo to urobí s verejnými financiami?
Prepočítavame to. Určite to bude výhodnejšie ako jednotný dôchodkový strop. Budeme chrániť profesie, kde človek ťažko pracuje, má napríklad problémy s chrbticou. Tam bude garancia možnosti ísť do dôchodku ešte skôr. A ľudia, ktorí investujú do svojho vzdelania, majú vyššiu priemernú mieru dožitia a súčasne vyššie príjmy. U nich je legi...
Zostáva vám 85% na dočítanie.