Najlepším riešením koronakrízy je zavedenie prísnej izolácie rizikových skupín a riadené reštrikcie. Vyplýva to z prieskumu CFA Society Slovakia medzi svojimi členmi.
CFA združuje slovenských investičných špecialistov.
Až 70 percent respondentov označilo za veľmi dobré riešenie koronakrízy selektívnu izoláciu a riadené reštrikcie. Ďalších 26 percent ho považuje skôr za dobré ako zlé riešenie.
Naopak, vypnutie krajiny považuje za zlé riešenie až 65 percent opýtaných. Skôr zlé ako dobré ho vníma 31 percent.
Prieskum sa uskutočnil 3. a 4. apríla 2020 a zúčastnilo sa ho 23 odborníkov z investičného a finančného odvetvia na Slovensku.
Zlým riešením je aj kolektívna imunita
Podobne negatívne sa členovia CFA stavajú aj k scenáru riešenia krízy kolektívnou imunitou. Až 91 percent ho považuje za zlé alebo skôr zlé riešenie.
Čo sa týka aktuálneho stavu, ten nepovažuje nikto za veľmi dobré riešenie. Avšak 83 percent opýtaných ho vníma ako skôr dobré riešenie.
Ochrana rizikových skupín
Absolútna izolácia rizikových skupín ako dôchodcovia a ľudia postihnutí rizikovými chorobami
zavedením nútenej karantény až zákazom vychádzania, zabezpečí podľa CFA ich ochranu pred infikovaním.
Finančníci tvrdia, že štát by sa mal v takomto prípade postarať, ľudia aby dostali nevyhnutné potreby priamo ku dverám.
CFA uvádza, že k zníženiu šírenia nákazy efektívne prispieva maximalizácia testovania.
Vyčíslenie odhadov
Inštitút pre zdravotnú politiku by mal podľa nich zverejňovať pesimistický, ale aj realistický a optimistický odhad jednotlivých scenárov šírenia vírusu. Následne treba vyčísliť očakávané ekonomické a finančné dopady týchto odhadov.
Podľa CFA Izolácia rizikových skupín zrejme umožní uvoľnenie reštrikcií na ekonomicky aktívne, menej rizikové skupiny obyvateľov, s cieľom zvýšiť ekonomický výstup krajiny.
Prieskum sa uskutočnil 3. 4. 2020 a 4. 4. 2020 a zúčastnilo sa ho 23 odborníkov z investičného a finančného odvetvia na Slovensku.