Hospodárske noviny vedia o niekoľkých prípadoch, kedy ľudia nerešpektujú karanténu. Je tak len otázkou času, kedy sa koronavírus dostane do podnikov, firiem a fabrík. Ich zatvorenie by paralizovalo celú ekonomiku zo stámiliónovými škodami. Je na štáte, či sprísni opatrenia alebo vynúti dodržiavanie existujúcich.
Opatrovateľka po návrate z Rakúska nezostala v karanténe a jej manžel zo spoločnej domácnosti chodí na strednom Slovensku ďalej do práce. Podľa opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR by mali obaja zostať doma 14 dní.
V Bratislave zase živnostník stále chodí domov po práci v Rakúsku. "Prišiel by som inak o príjem," reagoval na otázku HN, prečo nezostal v karanténe. Tú dodržiava len jeho manželka s malým dieťaťom.
Mnohí tvrdia, že nepoznajú pravidlá, ale je to skôr tak, že nechcú vedieť a neboja sa ani takmer dvojtisícovej pokuty. V Česku je nedodržiavanie pravidiel trestným činom. Absurdné je, že niektorí pravidlá nedodržiavajú, aj keď vedia, aký vývoj môže nasledovať.
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva má pritom aj výnimky a tie zdá sa paradoxne môžu spôsobiť šírenie vírusu. Kamionista z Liptova podľa zistení HN stále vozí tovar do Talianska. Má podobne ako piloti či rušňovodiči výnimku na 14-dňovú domácu karanténu po návrate s cudziny.
Podľa informácií HN z infolinky Národného centra zdravotníckych informácií výnimka platí aj na jeho rodinu, z ktorou žije v spoločnej domácnosti. Ak sa kamionista v cudzine nakazí, jeho rodina môže vírus ďalej šíriť. "Podľa legislatívy nemusí byť kamionista po návrate z cudziny v karanténe a ani jeho rodina. Ak by však mali nejaké príznaky, karanténa sa odporúča," informovala operátorka na infolinke.
Podľa kamionistu sú opatrenia správne. "V Taliansku to podcenili, ešte pred 10 dňami na to kašlali a zmena nastala až v posledných dňoch, kedy sedia doma a nosia rúška," povedal pre HN kamionista z Liptova.