Slovenský export má za sebou najhorší rok od čias finančnej krízy v roku 2009. Vývoz sa vlani zvýšil iba o 1,7 percent v porovnaní s predošlým obdobím, ukázali detailné dáta Štatistického úradu. Na porovnanie, v rokoch 2010 až 2018 sa priemerne zvyšoval o 6,5 percenta ročne.
Vinu za tento vývoj nesie neistota spôsobená odchodom Veľkej Británie z Európskej únie a obchodný konflikt dvoch najväčších ekonomík sveta, Spojených štátov a Číny.
Tieto faktory priniesli spomalenie globálneho cezhraničného obchodu. To tlmilo dopyt v proexportne orientovaných európskych ekonomikách, predovšetkým v Nemecku.
Slabšia dynamika u najväčšieho obchodného partnera Slovenska tak predovšetkým v druhej polovici roka negatívne ovplyvnila tunajších exportérov.
Nebyť silného úvodu roka, bol by sektor skončil rok 2019 v červených číslach. Aj tak však možno hovoriť o recesii slovenského exportu, keďže klesal v troch nasledujúcich štvrťrokoch, čím splnil definíciu technickej recesie.
Tento vývoj sa podpísalo aj pod výraznú stratu dynamiky celého hospodárstva. Hrubý domáci produkt v roku 2019 sa zvýšil o 2,3 percenta, čo je výrazne menej ako v štvorpercentný rast v roku 2018.Pomalšie rástlo hospodárstvo naposledy v roku 2016 a počas eurokrízy v rokoch 2012 a 2013.