TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Národná banka už dávnejšie vysvetlila, prečo Ficov pokus so zlatom nie je dobrý nápad

03.12.2019, 08:17
Autor:
lmlm
Centrálna banka vlastní 31,694 tony zlata v hodnote 1,3 miliardy.

Národná banka Slovenska chce ponechať zlato v britskej Bank of England. Vyplýva to z listu bývalého guvernéra NBS Jozefa Makúcha. Ten ešte v marci tohto roka posielal list vtedajšiemu šéfovi parlamentného výboru Ladislavovi Kamenickému, ktorý je aktuálne už ministrom financií.

HN si cez infožiadosť vypýtali stanovisko k tejto problematike.

NBS vlastní 31,694 tony zlata. "Depozitárom tohto zlata je Bank of England, zlato však nie je súčasťou bilancie britskej banky, zlato je vedené na osobitnom alokovanom účte pre NBS," píše sa v liste. NBS ďalej tvrdí, že zlato dlhodobo využíva predovšetkým na trhu swapových transakcií, prostredníctvom ktorých generuje dodatočný finančný príjem banky.

Šéf Smeru Robert Fico minulý týždeň vyhlásil, že chce, aby sa toto investičné zlato v hodnote 1,3 miliardy eur vrátilo na Slovensko. Dôvodom je podľa Fica hroziaca finančná kríza, ale aj nestabilita vyplývajúca z brexitu.

Miera zhodnotenia v britskej banke je zároveň podľa neho veľmi nízka. 

Zdôraznil, že na tento krok je viacero dôvodov. Ide o hroziacu finančnú hospodársku krízu a vlečúci sa proces brexitu. "Nestabilita je pomerne veľká," podotkol. Myslí si, že by bolo správne, keby po vzore iných krajín aj Slovensko prijalo rozhodnutie, že zlato sa vráti naspäť na územie SR.

NBS v liste uvádza dôvody, pre ktoré plánuje ponechať zlato uložené v Bank of England:

1. Bank of England je druhým najväčším úložiskom zlata na svete po Fede. A navyše britská banka predstavuje svetovo najvýznamnejšie centrum obchodovania so zlatom.

2. Londýn predstavuje globálne centrum pre obchodovanie so zlatom.

3. Londýnsky trh so zlatom poskytuje vysoký stupeň likvidity na trhu. NBS vykonáva so zlatom FX-swapy a likvidita je pre NBS dôležitý parameter. Táto stratégia je významným zdrojom pozitívneho úrokového výnosu zo zlatých rezerv. 

4. Bank of England poskytuje vysoko bezpečné uloženie zlatých rezerv, čím prispieva k medzinárodnej finančnej stabilite. Veľká Británia dlhodobo poskytuje vysokú ochranu práv investora anglosaským právnym systémom, vystúpenie Veľkej Británie z Únie nemá na úroveň právnej ochrany priamy dopad.

5. Historické dôvody - NBS mala zlato uložené v britskej banke aj v období, keď Slovensko ešte nebolo členom Únie. 

6. Rozhodujúca väčšina centrálnych bánk v Európe má všetko zlato alebo jeho časť deponovanú v Bank of England. Na základe vykonaného neoficiálneho prieskumu (27. marca 2019) medzi centrálnymi bankami Eurosystému môžeme konštatovať, že v súvislosti s Brexitom ani jedna z oslovených centrálnych bánk neplánuje presun zlata z Bank of England.

01 - Modified: 2024-11-12 08:07:34 - Feat.: - Title: Bankári rozdali rekordné množstvo hypoték. Slovákov lákajú úroky, strach z vyšších daní aj drahých bytov 02 - Modified: 2024-11-08 10:32:17 - Feat.: - Title: Apartmány pod Tatrami zdraželi. Dopyt je obrovský, ceny zdvíhame zo dňa na deň, hovorí pre HN maklér 03 - Modified: 2024-11-05 10:19:22 - Feat.: - Title: Ceny nehnuteľností v treťom štvrťroku vzrástli. Najrýchlejšie v Prešovskom kraji 04 - Modified: 2024-11-05 11:09:55 - Feat.: - Title: Rast cien nehnuteľností naberá rýchle tempo. Dva slovenské kraje idú opačným smerom, jeden stále stagnuje 05 - Modified: 2024-11-04 12:14:18 - Feat.: - Title: Otočka pri bývaní? Stúpol nám síce počet nových úverov, no nie ich výška, varuje pre HN expert NBS (rozhovor)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. november 2024 10:18