StoryEditor

Nový rebríček ukazuje, ako sa Slovensku darí v porovnaní s ostatnými. Mierne sme si pohoršili

09.10.2019, 10:16
Autor:
TASRTASR
V hodnotení konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra kleslo Slovensko na 42. miesto.

Slovensko sa v najnovšom rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) umiestnilo na 42. mieste, keď v porovnaní s predchádzajúcim rokom kleslo o jednu priečku.

Pozitívne je hodnotená makroekonomická stabilita, naopak, najnižšie skóre z dvanástich hodnotených pilieroch vykazujeme v inovačnej kapacite, pracovnom trhu a v kvalite verejných inštitúcií, informovala o tom v stredu Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Prvé miesto obsadil Singapur, ktorý si svoje poradie vymenil s minuloročným víťazom Spojenými štátmi americkými. Na treťom miesto sa umiestnil Hongkong. V top 10 prevažujú európske krajiny. Z nich sa najlepšie umiestnilo Holandsko na 4. mieste, nasleduje Švajčiarsko, Nemecko, Švédsko, Spojené kráľovstvo a Dánsko.

Rebríček konkurencieschopnosti 2019 (kliknite na obrázok pre zväčšenie)

WEF

Porovnanie so susedmi

Z krajín Vyšehradskej štvorky sa najvyššie umiestnila Česká republika na 32. mieste, Poľsko si udržalo minuloročnú 37. pozíciu a Maďarsko sa medziročne posunulo o priečku vyššie na 47. miesto.

Slovensko v hodnotených parametroch zaznamenalo len nepatrné zmeny. Index konkurencieschopnosti našej krajiny dosiahol hodnotu 66,8 bodu zo 100 a medziročne sa znížil o 0,1 bodu. Nepatrne sme sa zlepšili v hodnotení kvality infraštruktúry, používaní informačných technológií, úrovne pracovných zručností a efektívnosti pracovného trhu. Naopak, horšie výsledky Slovensko zaznamenalo v hodnotení zdravia obyvateľstva, konkurenčného prostredia, podnikateľskej klímy a schopnosti krajiny inovovať,“ uviedol Peter Serina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá je partnerskou inštitúciou Svetového ekonomického fóra.

Serina upozornil, že o priaznivé hodnotenie makroekonomickej stability môže Slovensko v dôsledku aktuálnej situácie vo verejných financiách v nasledujúcom hodnotení prísť.

Problémy podnikateľského prostredia

Zlepšeniu pozície Slovenska v rebríčku bránia problémy podnikateľského prostredia.

Najnižšie skóre z dvanástich hodnotených pilieroch vykazujeme v inovačnej kapacite, kde oproti iným krajinám zaostávame najmä v miere diverzity pracovnej sily, spolupráci medzi subjektmi, ktoré sa venujú výskumu, budovaní podnikateľských klastrov a vyspelosti nákupného správania, kde spotrebitelia naďalej preferujú skôr nižšiu cenu pred kvalitatívnymi vlastnosťami produktov a služieb.

V porovnaní s inými krajinami najviac zaostávame v efektívnosti trhu tovarov, kde Slovensko obsadilo 89. miesto. Podnikateľom prekáža najmä komplikovaný daňový a colný systém, osobitné daňové režimy a dotácie, ktoré poškodzujú konkurenčné prostredie.

Pracovný trh a verejné inštitúcie

Druhým pilierom, kde najviac zaostávame, je pracovný trh. Oproti iným krajinám je nevýhodou Slovenska nedostatočná flexibilita pracovnoprávnych vzťahov, nízka mobilita pracovníkov a bariéry pri zamestnávaní cudzincov.

Tretím najviac zaostávajúcim pilierom je kvalita verejných inštitúcií, kde konkurencieschopnosti najviac škodí vysoké regulačné zaťaženie, nízka vymožiteľnosť práva, nedostatočná nezávislosť súdnictva a polície, ale tiež nejasná dlhodobá hospodárska vízia vlády.

Nový Index globálnej konkurencieschopnosti 4.0, používaný od roku 2018, zohľadňuje aspekty 4. priemyselnej revolúcie. Väčšiu váhu kladie na štatisticky vykazované parametre (70 percent) a menšou váhou zohľadňuje výsledky globálneho prieskumu medzi manažérmi (30 percent).

V roku 2019 zaradilo WEF do hodnotenia 141 krajín.

01 - Modified: 2024-10-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Potrebujeme dva piliere hospodárskej stratégie, nemáme ani jeden 02 - Modified: 2024-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Ďalšia nahrávka našej konkurencii. Len transakčná daň nám spôsobí manko v stovkách tisíc eur, tvrdí šéf Dusla 03 - Modified: 2024-07-25 17:19:21 - Feat.: - Title: Ruský dovoz decimuje európskych výrobcov hnojív. Duslo chce menej ľudí a obáva sa presunu časti výroby 04 - Modified: 2024-07-29 10:02:21 - Feat.: - Title: Rusi k nám posielajú svoje hnojivá okľukou cez Poľsko, upozorňuje šéf Dusla v rozhovore pre HN 05 - Modified: 2024-07-08 18:00:00 - Feat.: - Title: Čo sa ešte musí stať?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
14. november 2024 17:05