Znečisťovateľ platí – znie kľúčové pravidlo európskej enviropolitiky. A správy z komoditnej burzy ukazujú, že vyjde čoraz drahšie. Ceny emisií, teda plynov, ktoré priemyselný podnik môže v danom roku vyprodukovať, totiž tento týždeň prekročili 29 eur za tonu. Už iba necelé euro ich tak delí od zlomovej hranice, ktorá bola za 14 rokov obchodovania s kvótami prekročená len dvakrát – prvýkrát pri uvedení na trh pre chybu analytikov a potom pred finančnou krízou. Pre slovenské firmy to znamená vyššie výdavky. „Bavíme sa tu o medziročnom zvýšení nákladov v miliónoch eur,“ vyčíslil generálny riaditeľ Duslo Šaľa Petr Bláha. Ak však nezainvestujú do čistejších technológií, podľa analytikov sa dostávajú do existenčného ohrozenia – ceny totiž porastú ďalej.
Skokový rast
Skokový nárast cien emisných povoleniek o päť percent prišiel minulú stredu. Dôvodom bolo posilnenie cien ropy a zemného plynu a taktiež vyhlásenie nemeckej ministerky životného prostredia, ktorá avizovala zníženie objemu povoleniek CO2 dostupných v Európskom systéme obchodovania s emisiami. Nemci totiž plánujú zatvoriť až tretinu svojich uhoľných elektrární a chcú, aby objem, ktorý korešpondoval s ich emisiami, bol odobraný z trhu.
Platí pritom, že čím viac emisií firma do ovzdušia vypúšťa, tým viac za to musí platiť. U. S. Steel Košice, najväčší slovenský producent emisií, kritizoval novú podobu obchodovania s povo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.