StoryEditor

Pokladníci chýbajú, mzdy stúpajú

15.01.2007, 23:00
Ľudia pracujúci v maloobchode majú podľa štatistík druhú najnižšiu mzdu v slovenskom hospodárstve. Zdá sa však, že sa im už podarilo odraziť sa od dna a vzďaľovať sa najhoršie platenému odvetviu -- hotelom a reštauráciám. Z údajov Štatistického úradu totiž vyplýva, že práve maloobchodný sektor zaznamenal niekoľko mesiacov po sebe najvyššie tempo rastu miezd. Za obdobie od januára do novembra minulého roka stúpli platy v maloobchode medziročne o 10,4 percenta, v samotnom mesiaci november vzrástli dokonca o 14,3 percenta.

Ľudia pracujúci v maloobchode majú podľa štatistík druhú najnižšiu mzdu v slovenskom hospodárstve. Zdá sa však, že sa im už podarilo odraziť sa od dna a vzďaľovať sa najhoršie platenému odvetviu -- hotelom a reštauráciám.
Z údajov Štatistického úradu totiž vyplýva, že práve maloobchodný sektor zaznamenal niekoľko mesiacov za sebou najvyššie tempo rastu miezd. Za obdobie od januára do novembra minulého roka stúpli platy v maloobchode medziročne o 10,4 percenta, v samotnom mesiaci november vzrástli dokonca o 14,3 percenta. "Také vysoké percento som nečakal. Keďže samotné platy v tomto odvetví sú veľmi nízke, zvýšenie už o tisíc korún urobí veľké percento. Percentuálny prepočet zvýšenia nízkeho základu sa zdá byť potom veľmi veľký," vysvetľuje analytik Tatra banky Juraj Valachy.
Predajcovia totiž stále patria medzi tých zle platených. Kým v treťom kvartáli minulého roka bola priemerná mesačná mzda v celom hospodárstve 18 218 korún, zamestnanci maloobchodného sektora zarábali len necelých 13-tisíc korún.
Málo pokladníkov
Obchody sú však nútené platiť čoraz viac, pretože im chýbajú ľudia. Silnú konkurenciu a nedostatok pracovníkov najmä na nižších profesijných úrovniach pociťuje viacero maloobchodných reťazcov. "Na trhu je vo všeobecnosti nedostatok pokladníkov. Ešte menej je tých kvalifikovaných," hovorí Diana Chovancová- Stanková, hovorkyňa Ahold Retail Slovakia. Pripúšťa však, že práve na pokladníkov kladie Ahold vysoké nároky, keďže túto pozíciu vníma ako kľúčovú z hľadiska kvality služieb poskytovaných zákazníkom.
"Ja mám osobne pocit, že je všeobecne málo dobrých kvalifikovaných ľudí, aj keď je to, samozrejme, otázka platu," dodáva Peter Seidner, obchodný riaditeľ maloobchodného reťazca Billa.
Problém najmä v Bratislave
Čo sa týka obsadenosti miest a fluktuácie, reťazce majú najväčší problém v Bratislave. V hlavnom meste je viac supermarketov, hypermarketov či nákupných stredísk, a teda aj väčšia ponuka práce. Okrem toho je v najbohatšom regióne Slovenska najnižšia nezamestnanosť. To na jednej strane tlačí mzdy nahor, na strane druhej však zapríčiňuje vysokú mieru fluktuácie. "Je nedostatok pracovníkov, ktorí spĺňajú požiadavky na produktivitu, preto im spoločnosti musia ponúkať aj vyššie platy," potvrdzuje Valachy.
"Vo východoslovenských regiónoch vzhľadom na nižší počet konkurenčných sietí zaznamenávame nižšiu mieru fluktuácie," dopĺňa Chovancová-Stanková. Minimálnu fluktuáciu v malých mestách, a naopak, dosť veľkú v Bratislave a veľkých mestách pozoruje aj Billa.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. november 2024 19:23