V najnovšej Svetovej ročenke konkurencieschopnosti ekonomík (WCY) vydávanej švajčiarskym Inštitútom pre rozvoj manažmentu sa Slovensko umiestnilo na 53. mieste zo 63 posudzovaných krajín.
Napriek tomu, že si krajina oproti minulému roku polepšila o dve miesta, zostáva na chvoste rebríčka a najhoršia je aj v porovnaní s ostatnými štátmi vyšehradskej štvorky (V4). V utorok o tom informovala Nadácia F. A. Hayeka, ktorá na vydaní rebríčka spolupracovala.
Na prvom mieste sa umiestnil Singapur, nasledovaný Hongkongom a USA, ktoré spadli z prvej priečky na tretiu. V prvej desiatke sa umiestnili aj Švédsko, Dánsko, Írsko, Holandsko, Švajčiarsko, Spojené arabské emiráty a Katar. Naopak, z prvej desiatky v tomto roku vypadlo Nórsko, ale napríklad aj Kanada.
"Tento index sa skladá z objektívnych a merateľných ukazovateľov, a tiež z výsledkov dotazníka, ktorý vypĺňajú top manažéri z jednotlivých krajín. Za Slovensko dotazník vypĺňalo 66 manažérov, čiže reprezentuje prehľad o tom, ako sa manažérom na Slovensku podniká, ako sa tu cítia," povedal analytik nadácie Martin Reguli.
Aby krajiny regiónu strednej Európy získali a dokázali si udržať konkurencieschopnosť pre svoje firmy a aj pre zahraničných investorov, musia podľa Reguliho venovať pozornosť technologickej infraštruktúre, dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily, priaznivej imigračnej politike a vytváraniu podmienok pre vytváranie nových podnikov.
Zaostávanie za susedmi
Slovensko napriek miernemu posunu z 55. na 53. miesto zaostáva za svojimi susedmi. Najlepšie sa z krajín V4 umiestnila Česká republika na 33. mieste a Poľsko na 38. priečke, a to napriek tomu, že si oba tieto štáty medziročne pohoršili o štyri miesta.
Za Maďarskom na 47. priečke zaostalo Slovensko o šesť miest. "Treba pripomenúť, že Slovensko patrilo v rokoch 2007–2009 medzi vysoko konkurenčné krajiny, keď sa pohybovalo na 30. mieste rebríčka," upozornil Reguli.
Ukrajina zaznamenala posun
Rozdiel v konkurenčnej sile tradičných západných a postkomunistických krajín je zrejmý na príklade Rakúska, ktoré je podľa rebríčka WCY 19. najkonkurenčnejšou ekonomikou.
Z postkomunistických krajín najväčšie medziročné zlepšenie zaznamenala Ukrajina postupom z 59. na 54. miesto. Slovinsko skončilo na 37. mieste a Bulharsko bez medziročnej zmeny na 48. mieste. Posledné tri miesta rebríčka zaznamenali Argentína, Mongolsko a Venezuela.