Sieť čerpacích staníc Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol vstúpila na slovenský trh. Pumpu otvorila v Malackách na západe krajiny neďaleko hraníc s Českom a vo svojej expanzii v krajine pod Tatrami chce v budúcnosti pokračovať. Informoval o tom hovorca Unipetrolu Pavel Kaidl.
Na Slovensko sa Benzina vracia po 15 rokoch. Najviac čerpacích staníc v krajine pod Tatrami má bratislavská rafinéria Slovnaft z maďarskej skupiny MOL.
"Investícia na Slovensku má dlhodobú povahu. Chceme ísť postupnými krokmi a sme presvedčení, že sa staneme na slovenskom trhu jedným z významných hráčov. Dosiahnutie úrovne desiatich staníc do konca tohto roka by bolo úspechom, ale dôležitejšie než vysoké tempo rozvoja je pre nás dodržanie naplánovaného obchodného modelu," uviedol v tlačovej správe Tomasz Wiatrak, podpredseda predstavenstva Unipetrolu zodpovedný za maloobchodné aktivity.
Na konci roku 2017 bolo na Slovensku v prevádzke zhruba 900 čerpacích staníc. Z toho najviac (253) mal Slovnaft. Na druhom mieste v rebríčku členov slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu skončil OMV Slovensko (91) pred koncernom Shell (85).
Líder v počte čerpačiek
Benzina je lídrom v počte čerpacích staníc v Česku, kde ich má 412, a objemom predaných hmôt ovláda zhruba štvrtinu trhu.
Pri expanzii na Slovensko sa chce Benzina zamerať na spoluprácu s menšími prevádzkovateľmi čerpacích staníc, je otvorená ale aj akvizíciám väčších reťazcov. Pumpa Benziny v Malackách je rekonštruovanou stanicou prevzatou od doterajšieho prevádzkovateľa.
Jediný spracovateľ ropy v Česku
Unipetrol je jediným spracovateľom ropy v Česku a okrem vlastníctva Benziny je jedným z najvýznamnejších českých výrobcov plastov. Od roku 2005 patrí do poľskej skupiny PKN Orlen, ktorá sa vlani stala jediným vlastníkom spoločnosti.
Ročná kapacita oboch rafinérií v Kralupoch a Litvínove je dohromady deväť miliónov ton ropy, z toho v Kralupskej rafinérii 3,3 milióna ton. Zvyšok pripadá na Litvínov.