Slovensko by si mohlo polepšiť o zhruba 13 miliárd eur. Teda za predpokladu, ak by sa zvýšila miera zamestnanosti žien na úroveň Švédska, čo je najviac z krajín OECD.
Nová správa od audítorskej spoločnosti PwC hovorí, že ak sa najväčšie svetové ekonomiky budú inšpirovať Švédskom, ktoré má 69 percentnú mieru zamestnanosti žien, celkový prírastok svetového hrubého domáceho produktu by sa mohol zvýšiť o 11 percent. V krajinách, ako je Grécko, Taliansko a Mexiko, nárast HDP by mohol byť až 28 percent pri zamestnanosti žien na úrovni Švédska.
Správa The Woman in Work Index 2019, ktorá porovnáva krajiny OECD v roku 2017, upozorňuje na malý pokrok krajín v oblasti zamestnanosti žien. Okrem tohto ukazovateľa ďalej skúma rozdiel v odmeňovaní žien a mužov, mieru ich nezamestnanosti, podiel žien zamestnaných na plný úväzok a rozdiel medzi zamestnanosťou žien a mužov.
„Ešte nemáme na Slovensku zavedenú kultúru, že zamestnávatelia verejne komunikujú svoj záväzok odmeňovať na rovnakých pozíciách rovnako, aj keď legislatíva EÚ neumožňuje vytvárať rozdiely v platoch na rovnakých pozíciách,“ hovorí Ľudmila Guerin, líder poradenstva pre ľudské zdroje, PwC.
Island a Švédsko naďalej vedú rebríček Women in Work Index. Malá veľkosť populácie Islandu však znižuje možnosť extrapolácie na iné populácie. Preto si autori štúdie, ako vzorový príklad vybrali Švédsko.
Zvyšovanie zamestnanosti
Ak by Spojené štáty zvýšili zamestnanosť žien v produktívnom veku, tak by podľa správy mohli počítať s nárastom hrubého domáceho produktu o 1,8 bilióna dolárov, píše portál Quartz. Stali by sa tak krajinou s najvýraznejším nárastom ekonomiky.
Slovensko sa v celkovom hodnotení podľa správy The Woman in Work Index umiestnilo na 26. priečke. V porovnaní s ostatnými krajinami v regióne sme sa ocitli na chvoste. O jednu priečku vyššie skončilo Rakúsko. Na 24. priečke sa umiestnilo Česko, Maďarsko na 14. mieste a najlepšie dopadlo Poľsko na ôsmom mieste.
Poľsko spolu s Luxemburskom si najvýraznejšie polepšili. Poľsko sa zlepšilo v rebríčku z 19. miesta na 8. miesto od roku 2000 v dôsledku výrazného zníženia rozdielu v odmeňovaní žien a mužov a výrazného zníženia miery nezamestnanosti žien.
Slovensko na chvoste
Údaje zo správy bližšie ukazujú na postavenie slovenských žien na trhu práce. Rozdiel v mzdách medzi pohlaviami na Slovensku je na úrovni 18,3 percenta a podiel žien v predstavenstvách firiem je na úrovni 15 percent.
Analýza ďalej ukazuje, že ak by Slovensko zvýšilo zamestnanosť žien na úroveň Švédska, znamenalo by to osempercentný nárast hrubého domáceho produktu. V číselných hodnotách by si Slovensko prilepšilo o viac ako 13 miliárd eur.