O tom, aké sú možnosti, výhody, ale aj prekážky spolupráce výskumno-vývojových organizácií s podnikmi, hovoria vo Zvolene na utorkovej záverečnej konferencii cezhraničného slovensko-maďarského projektu InnoService odborníci so zástupcami firiem, ako aj s verejnosťou.
Projekt InnoService spojil v polovici roku 2017 päť slovenských a maďarských obchodných a priemyselných komôr, aby prostredníctvom spoločnej iniciatívy podporili inovatívnosť regionálnych firiem s cieľom zvýšiť ich konkurencieschopnosť a tým aj ekonomickú výkonnosť regiónov.
Partnerom sa v rámci 16 mesiacov trvajúceho projektu podarilo vyvinúť novú unikátnu online službu s názovom Cezhraničné portfólio inovačných služieb, ktorá bude slúžiť pre slovenské, ako aj maďarské firmy.
"Prostredníctvom novej webovej aplikácie majú firmy k dispozícii na jednom mieste informácie o výskumno-vývojovej infraštruktúre a službách v regióne juhovýchodného Slovenska a severovýchodného Maďarska. Informácie o každej výskumno-vývojovej organizácii zahŕňajú aj kontakty na pracovníkov, čo umožní firmám jednoduchšie nadviazanie spolupráce," uviedla autorka projektu Elena Stieranková z regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) v Banskej Bystrici.
"V databáze máme aktuálne vyše 100 výskumno-vývojových podnikov z Maďarska a zo Slovenska, pričom záujem zo strany podnikateľov tu je. Vývojové firmy sú pritom otvorené riešiť nielen veľké výskumné projekty, ale aj malé problémy podnikateľov či takzvané zlepšováky," priblížila.
Projekt InnoService je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) v rámci slovensko-maďarského cezhraničného programu Interreg V-A Slovensko - Maďarsko. Projekt realizuje Banskobystrická regionálna komora SOPK v spolupráci s Košickou regionálnou komorou SOPK a obchodnými a priemyselnými komorami maďarských regiónov Nograd, Heveš a Boršod-Abov-Zemplín. Celkový rozpočet projektu predstavuje 162.174,60 eura, z toho ERDF príspevok je 137.848,41 eura.