Inštitúcie a trh práce. To sú dve oblasti, v ktorých patrí Slovensko k najhorším na svete. Vyplýva to z globálneho indexu konkurencieschopnosti.
Úplne najhoršie, až na 136. mieste z celkového počtu 140 krajín zapojených do prieskumu, sme skončili v dvoch konkrétnych faktoroch.
Prvým z nich je zdaňovanie práce a teda výška odvodov a daňového zaťaženia zamestnávateľov. Druhým je rušivý vplyv daní a dotácií na konkurencieschopnosť v krajine. Podľa respondentov Executive Opinion Survey, majú rôzne daňové úľavy veľké tendencie deformovať ekonomiku.
Komplikácie na trhu práce
Ďalšie dva faktory, v ktorých je Slovensko deviate od konca (v rebríčku skončilo na 131. priečke) sa týkajú trhu práce. V jednom z nich respondenti označili ako veľký problém najímanie kvalifikovanej pracovnej sily a v druhom označili za problém najímanie zahraničných pracovníkov. Pričom problémom majú byť najmä štátne regulácie.
Ďalšie faktory, ktoré zhoršujú konkurencieschopnosť Slovenska sa týkajú nastavenia inštitúcií. Na 129. priečke na svete sme skončili v oblasti byrokratickej záťaže. Respondenti odpovedali na otázku „Aké náročné je pre firmy dodržiavať administratívne požiadavky verejnej správy?“
Len o niečo lepšie, na 128. priečke sa Slovensko umiestnilo v kategórií efektivity právneho rámca pri urovnávaní sporov. Tento faktor ukazuje na to, aké jednoduché/komplikované je pre súkromné spoločnosti napadnúť štátne regulácie cez právny systém. Na 125. priečke sme skončili v obdobnej kategórii, ktorá merala efektivitu právneho rámca pri napádaní regulácií.
Mobilita zamestnancov
Slovensko vo svetovom meradle zlyháva aj v kategórii vnútroštátnej mobility za prácou, to znamená, v akej miere sa sťahujeme za prácou do iných častí krajiny. V tomto faktore sme skončili 118. na svete.
Na 116. priečke sme zas skončili v kategórii flexibility pracovného trhu. Podľa výsledkov prieskumu je na Slovensku kvôli právnym reguláciám komplikované zamestnávanie a prepúšťanie pracovníkov.
Na rovnakej pozícii sme sa umiestnili aj v nezávislosti súdnictva.
Spôsob výpočtu
Jednotlivé kategórie sú súčasťou indexu globálnej konkurencieschopnosti, ktorý každoročne posudzuje 140krajín sveta. Celkovo zohľadňuje 98 indikátorov v 12 pilieroch.
Kombináciou indikátorov sa vypočítalo celkové skóre krajiny. USA dosiahli 85,6 bodu. Priemerné skóre krajín je 60 bodov, čiže 40 bodov od hornej hranice.
Slovensko získalo v hodnotení 66,8 bodu. Spoločnou črtou všetkých krajín je, že všetky majú priestor na ďalšie zlepšovanie.
Veľkú časť dát pre vyhodnocovanie jednotlivých indikátorov brali tvorcovia indexu z Executive Opinion Survey, ktorú zostavuje Svetové ekonomické fórum. Prieskum každoročne poskytuje hodnotenie kritických oblastí konkurencie schopnosti, pre ktoré chýbajú štatistické dáta z dôvodu nemožnosti ich merať.
Do prieskumu sa za rok 2018 zapojilo viac ako šestnásť a pol tisíca výkonných pracovníkov zo 140 krajín sveta.