Je lepšie vziať si hypotéku teraz alebo až o rok?
Keď si kladieme túto otázku, je vždy dôležité zamyslieť sa nad viacerými aspektmi. Prvým je výška úrokových sadzieb. Druhým aspektom je otázka, na ako dlho si chcem fixovať úrokovú sadzbu – či na tri, päť alebo desať rokov. Ďalším je pomer medzi výškou hypotéky a hodnotou nehnuteľnosti. Pred rokom ste si totiž mohli prefinancovať aj sto percent, dnes sa tento pomer znižuje pomaly na 80 percent. Ale ak sa pýtate na môj osobný názor, podľa mňa je výhodné zobrať si hypotéku práve teraz a s dlhodobejšou fixáciou. Pretože, ak príde k nárastu úrokov, nebude postupný, ale rýchly.
Ako sa prejavila sprísnená regulácia hypoték, ktorú zaviedla Národná banka Slovenska?
Na úvod treba uviesť, prečo to nastalo. V posledných troch rokoch tu bol hypotekárny boom. Ľudia sa neprimerane zadlžovali. Priemerné zadlženie rástlo dvakrát rýchlejšie ako v Európskej únii a dlhy neboli často pokryté. Okrem toho ceny na realitnom trhu tiež neprimerane rástli. Nastala otázka, ako si s touto situáciou poradiť. NBS sa v regulácii zamerala najmä na pomer požičiavanej sumy k hodnote nehnuteľnosti, ale aj pomer dlhu voči príjmom obyvateľstva.
Dobre, ale viete teraz kvantifikovať tieto dosahy regulácií?
Ak porovnám obdobie od júna a júla po súčasnosť, hovoríme o 20- až 30-percentnom prepade. Tým mám na mysli celý trh. Čiže ten dosah je dosť veľký.
Na jednej strane veľmi narástlo zadlženie domácností, na druhej strane kvôli novým obmedzeniam prišli banky o zisky. Myslíte si, že Národná banka Slovenska reguláciu urobila dobre?
Vráťme sa k úrovni dlhov. Z historického hľadiska je slovenská úroveň dlhov nižšia ako európska. No v posledných rokoch ju Slováci rýchlo dobiehajú a v pomere k príjmom už predbehli nielen všetkých regionálnych susedov, ale aj niektoré západoeurópske krajiny. NBS sa...
Zostáva vám 85% na dočítanie.