Vysoké školy dostanú v roku 2019 od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR dotácie vyše 500 miliónov eur, čo je viac ako jedna tretina budúcoročného rozpočtu rezortu školstva.
Po zahrnutí všetkých zdrojov je to o 62,6 milióna eur viac oproti roku 2018. Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) to povedala v piatok po zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) v Liptovskom Mikuláši.
Doplnila, že oproti rozpočtovaným financiám na rok 2018 vzrastie objem financií v roku 2019 o 10,6 milióna eur.
"Ale zároveň sú tam ďalšie navýšenia, založené na politických rozhodnutiach alebo na tripartitnom vyjednávaní a nakoniec na vôli navyšovať platy. Oproti roku 2018 je tam navýšenie 10 miliónov eur na internáty. Ďalšie navýšenie je na platy mladých začínajúcich učiteľov, naplánované od 1. septembra - spolu 42 miliónov eur," doplnila ministerka školstva.
Prezident SRK Marek Šmid podotkol, že financie zo štátneho rozpočtu na vysoké školstvo nie sú dostatočné.
"Opakujeme to viackrát, že by sme sa mali dostať na úroveň OECD, Vyšehradskej štvorky (V4) alebo Európskej únie (EÚ) každoročným nárastom financovania asi o 60 miliónov eur. Toto, samozrejme, nemôže nastať hneď. Dotácie, ktoré očakávame v roku 2019, sú približne na úrovni roku 2018. Je tam niečo navyše, čím sa pokrýva valorizácia, ktorá bola prijatá v roku 2017 a 2018. A očakávame podľa zákona o výkone prác vo verejnom záujme zvýšenie taríf učiteľov a výskumníkov," dodal Šmid.
Ministerka školstva diskutovala s rektormi aj o pripravovanom zákone o odnímaní akademických titulov.
"Prišli sme otvoriť diskusiu, pretože si veľmi vážime aj názory vysokoškolskej reprezentácie. Zákon je v medzirezortnom pripomienkovom konaní a po jeho prijatí bude aj na Slovensku reálne možné odňať akademický titul, ktorý bol získaný nečestným spôsobom. Rektori budú mať v tomto procese výsostné postavenie, preto sme s nimi chceli detailne rozdiskutovať ustanovenia zákona. Určite by sme chceli, aby zákon začal platiť v roku 2019," vysvetlila Lubyová.
Rektori podľa Šmida vytypovali v zákone viacero oblastí, ktoré by bolo treba zmeniť.
"Pretože z praxe vieme, ako funguje univerzitný život, ako sa udeľujú tituly. A vieme dobre poradiť, akým spôsobom by bolo treba zabezpečiť vnútrouniverzitné procesy. Lebo na druhej strane tam je ešte proti rozhodnutiu rektora o odňatí titulu napríklad možné odvolať sa a potom rozhoduje ministerstvo školstva a v druhom stupni súd," uzavrel prezident SRK.