Slovensko v budúcom roku posunie vek odchodu do starobného dôchodku o viac ako dva mesiace. Vyplýva to z materiálu ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny. Úpravu dôchodkového veku v závislosti na priemernom veku dožitia už skôr presadila najsilnejšia vládna strana Smer, ktorá tento rok v máji navrhla zavedenie vekového stropu pri odchode do dôchodku na 64 rokov.
Vek odchodu do dôchodku na Slovensku bol do konca roku 2016 stanovený až na výnimky na 62 rokov. Po zmene pravidiel sa začal posúvať vlani. V budúcom roku dôjde k posunu o 63 dní, teda rovnako ako tento rok. To znamená, že v priebehu troch rokov sa dôchodkový vek zvýši o takmer sedem mesiacov.
Posúvanie veku odchodu do dôchodku bolo zavedené ako jedno z opatrení na zabezpečenie udržateľnosti dôchodkového systému. V budúcom roku sa zvýšenie dôchodkového veku podľa odhadu ministerstva dotkne 36.500 osôb. Štát tak ušetrí na dôchodkoch takmer 22 miliónov eur.
Štatistický úrad už opakovane upozornil, že obyvateľstvo na Slovensku výraznejšie starne a že krajina sa postupne zaradí v EÚ medzi štáty s najstaršou populáciou.
Strana Smer navrhla zakotviť do ústavy hornú hranicu veku odchodu do dôchodku. Návrh však nemá podporu celej koalície a hlasovanie v prvom čítaní o tejto úprave parlament odložil na jeseň. Zavedenie stropu na dôchodkový vek kritizovali ekonómovia vrátane nezávislej rozpočtovej rady. Upozornili, že takýto krok by zhoršil stav dôchodkového systému.
Horná hranica veku odchodu do dôchodku na Slovensku teraz stanovená nie je, vo veku 64 rokov by ľudia mohli odchádzať do dôchodku podľa odhadu okolo roku 2031.