Návrh novely Zákonníka práce počíta okrem iného aj s výrazným znížením počtu nadčasových hodín. Na túto redukciu najviac doplatia zamestnávatelia, ktorých pracovníci musia byť neustále v pohotovosti. Reč je o lekároch, hasičoch, záchranároch, či údržbároch ciest.
Zníženie počtu nadčasových hodín však nepocítia len firmy, ale aj samotní zamestnanci, ktorí prídu o peniaze. "Pre lekára je to podstatné zníženie príjmu, pretože veľkú časť tvoria práve nadčasové hodiny," tvrdí Milan Dragula, prezident Slovenskej lekárskej komory. "Robil som štatistiku, z ktorej vyšlo, že nadčasových hodín u lekárov je všeobecne jeden a polnásobne viac, než je počet hodín ich normálnej pracovnej doby. Lekár je prakticky stále v práci".
Ak by novela prešla, zamestnávatelia v "stálej pohotovosti" budú musieť riešiť aj problém s nedostatkom ľudí pre nadčasovú službu."Jednoducho sa nájde spôsob, ako to obísť tak, aby bola zabezpečená aj pohotovosť, a aby aj doktor zarobil, lebo inak by nám začali dramaticky utekať," dodáva Dragula.
Hasiči a záchranári majú síce vlastný zákon, ktorý riadi ich prácu, no v prípade schválenia návrhu novely Zákonníka práce predpokladajú, že zmeny neobídu ani ich. "Na nás sa Zákonník práce síce nevzťahuje, čo však bude riešené novelou Zákonníka práce, to následne zrejme budeme riešiť úpravu nášho zákona aj my," pripúšťa Jozef Paluš, prezident Hasičského a záchranného zboru. On sám pritom veľký problém v redukcii nadčasových hodín nevidí. Skôr mu prekáža zaradenie pracovnej pohotovosti do výkonu práce. "V tom prípade budeme mať taký istý problém ako lekári s krátením nadčasov," uzatvára.
StoryEditor