Rýchly výstražný systém pre potraviny má jasne stanovený cieľ – chrániť európskych spotrebiteľov pred nebezpečnými potravinami. Kontrolné orgány členských štátov si prostredníctvom neho môžu vymieňať informácie o nedostatkoch, ktoré objavia v jedle.
Sieť počas uplynulého roka pomohla identifikovať aj približne 160 kontaminovaných produktov, ktoré sa dostali na pulty slovenských predajní. Napriek tomu, že nejde o želaný stav, v čase voľného pohybu tovaru mu možno len ťažko predísť. „Aj keby sa kontroly strojnásobili, nedokázali by sme zabrániť výskytu nekvalitných či nebezpečných potravín,“ konštatuje šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
Počas uplynulého roka tak došlo k niekoľkým závažným prípadom, keď sa toxický výrobok dostal až na tanier zákazníkov. Vrátane detí. Tie napríklad pred pár mesiacmi konzumovali ryžovo-banánovú kašu „obohatenú“ o baktérie salmonely. HN sa preto snažili zistiť, či kompetentné úrady majú efektívne mechanizmy na to, aby takéto situácie aspoň eliminovali.
Rezort je spokojný
Najskôr je potrebné pozrieť sa smerom k rezortu pôdohospodárstva. Ten sa do riešenia afér zapája iba v krízových momentoch. Jedným z takých bola napríklad kauza z júna roka 2021, keď nemecký reťazec Lidl rozpredal 120 ton kuraciny neznámeho pôvodu. Minister Samuel Vlčan v tom čase verejne vyhlásil, že...
Zostáva vám 85% na dočítanie.