Schránková firma Brigádnici s.r.o., ktorá patrí medzi najväčších poberateľov peňazí z koronadotácií, mala od štátu zinkasovať 3,44 milióna eur.
Spoločnosti, ktorá v čerpaní peňazí zo schémy Prvej pomoci predbehla aj svojich známejších a zavedených konkurentov, sa peniaze malo dariť čerpať aj po prepísaní na pravdepodobné biele kone zo susednej Českej republiky.
Zatiaľ čo najväčšia slovenská personálna agentúra Index Nosluš obsadila medzi poberateľmi dotácií 156. miesto a od štátu získala milión eur, firma, na ktorej čele stojí viackrát stíhaný podnikateľ Peter Puškár, obsadila 23. miesto.
O podozrení z podvodu pri poberaní finančných prostriedkov určených na pomoc v krízovej situácii na stránkach Denníka N informuje mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.
Po miliónoch z pandemickej pomoci, ktoré mal štát posielať cez pezinský úrad práce schránkovým firmám, tak ide o ďalšie podozrenie z nekalého čerpania koronadotácií.
Firma so sídlom v bratislavskej garzónke
Z informácií Transparency International vyplýva, že úrad práce sídliaci v bratislavskom Starom Meste mal od mája minulého roka posielať peniaze firme bez vlastnej prevádzky. Spoločnosť, ktorá má sprostredkovávať brigády, totiž spolu so stovkami ďalších firiem sídli na adrese garzónky nachádzajúcej sa na Lermontovej ulici.
Firmu, ktorá bola podľa slov ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka zapísaná v registri partnerov verejného sektora v roku 2020, podľa zistení Transparency International vlastní český občan Vladimír Macaj.
Ten si má za adresu svojho bydliska na Slovensku uvádzať ďalšiu schránkovú firmu pričom adresu trvalého pobytu v Česku má zaregistrovanú na obecnom úrade v mestečku Drhnolec. Tamojší starosta Jan Ivičič pre Transparency potvrdil, že ide o jedného z viac ako päťdesiatich ľudí, ktorí majú trvalý pobyt zapísaný na obecnom úrade.
Takýmto spôsobom majú zapisovať pobyt pre ľudí, ktorí sú buď bez domova alebo sú zadlžení exekúciami. Macaj mal Slovenskú firmu Brigádnici s.r.o. prebrať v apríli 2021 od občianskeho združenia s názvom Podnikateľské združenie, za ktorým stojí Puškár. Ten sa medzičasom premenoval na Tonyho Teslu a presťahoval sa do Rakúska.
Podali trestné oznámenie
"Skutočne sa snažíme, aby kontrola čerpania prvej pomoci bola čo najotvorenejšia a čo najširšia," uviedol v tejto súvislosti šéf Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.
Podľa neho mala firma sprostredkujúca brigádnikov vykazovať hospodársku činnosť ešte donedávna. "V tejto chvíli si myslíme, že by mohlo ísť o subvenčný podvod a podávame trestné oznámenie," doplnil Zimmer s tým, že ústredie doposiaľ v súvislosti s podozrením zo zneužívania štátnej pomoci podalo celkovo 37 trestných oznámení.
Krajniak v priebehu tlačovej besedy, na ktorej referoval o vývoji v oblasti zamestnanosti na Slovensku, doplnil, že firma Brigádnici mala mať tisícky zamestnancov či spolupracovníkov a od roku 2018 vykazovala miliónové tržby.
"Na základe podnetu od Transparency sme v roku 2021 našli rozpor medzi tým, na koľkých zamestnancov žiadala táto firma o pomoc a medzi tým, aké dáta uviedla do sociálnej poisťovne," uzavrel napokon minister dôvod, pre ktorý sa ústredie rozhodlo podať trestné oznámenie.