Obyvateľstvo Slovenska bude v najbližších rokoch výrazne starnúť. Priemerný vek ľudí sa bude zvyšovať nielen vďaka dlhšiemu životu, ale aj kvôli nižšej pôrodnosti. To je podľa dôchodkových spoločností rozhodujúcim dôvodom, prečo bola dôchodková reforma a zavedenie kapitalizačného piliera správnym krokom.
"Klesá pôrodnosť a zvyšuje sa počet ľudí v poproduktívnom veku. Kým dnes platí, že na jedného dôchodcu prispieva šesť aktívne pracujúcich ľudí, v roku 2050 by mali na jedného dôchodcu prispievať už len dvaja," upozorňuje predsedníčka Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Zuzana Adamová.
"Priebežný pilier by bol pre tento nepriaznivý demografický vývoj, ako zdroj financovania dôchodkov, dlhodobo neudržateľný," dopĺňa podpredseda asociácie Viktor Kouřil ml. Ako dodal, bez existencie druhého piliera by nekontrolovateľne rástol deficit dôchodkového systému, a teda aj verejných financií, čo by si vyžiadalo zvýšenie odvodového zaťaženia a zvýšenie vekovej hranice pre odchod do dôchodku. Navyše by sa prehlbovala nezamestnanosť vplyvom rozmachu čiernej práce, a reálne dôchodky by klesali.
Výhľad ministerstva
Analýzam demografického vývoja a jeho vplyvu na dôchodkový systém sa intenzívne venuje aj ministerstvo práce a ministerstvo financií. "Bude sa preverovať fungovanie dôchodkového systému. Pre tento účel aktualizujeme dva roky starú analýzu demografického vývoja. Teraz sa však k tomu nechceme vyjadrovať," povedal Zdenko Krajčír z Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií.
Stará analýza demografického vývoja, ktorú inštitút vypracoval, hovorí, že "zlé časy" prídu na Slovensko po roku 2050. Vtedy by malo z celkového počtu približne 4,7 milióna obyvateľov tvoriť pracovnú silu len niečo vyše 2,7 milióna ľudí. Počet dôchodcov by sa mal pohybovať okolo 1,4 milióna, čo znamená, že na jedného dôchodcu nebudú pripadať ani dvaja aktívne pracujúci. Výhľad do roku 2080 pritom vôbec nepočíta so zlepšením situácie.
Zmeny v druhom pilieri
Kapitalizačný pilier vznikol práve s cieľom garantovať vyplácanie dôchodkov v budúcnosti. Dnes si v ňom zhodnocuje peniaze vyše jeden a pol milióna sporiteľov. Majetok, ktorý spravujú dôchodkové spoločnosti, dosiahol k začiatku tohto roka hodnotu takmer 27,8 miliardy korún.
Koncom minulého roka avizoval rezort práce viaceré možné zmeny v kapitalizačnom pilieri, a to zdobrovoľnenie vstupov a výstupov či zníženie odvodového percenta zo súčasných deviatich na šesť percent. Definitívne by sa o zmenách malo rozhodnúť najskôr koncom marca po tom, čo ministerstvo práce zverejní svoju vlastnú analýzu dôchodkového systému.
Šesť správcovských spoločností pôsobiacich u nás považuje súčasný dôchodkový systém za dobre fungujúci. "Zásadné zmeny nie sú potrebné, ani žiaduce. Destabilizovali by systém a poškodili občanov," hovorí Adamová.
Čo áno, čo nie
Spomedzi zvažovaných zmien Asociácia dôchodkových správcovských spoločností absolútne odmieta zníženie odvodového percenta a zdobrovoľnenie výstupov. "Zníženie odvodov je jednoduché riešenie ako v krátkodobom horizonte pokryť deficit Sociálnej poisťovne. Je to však nesystémové riešenie, ktoré problémy len presunie na ďalšie generácie," vyhlásil Kouřil.
Za zmysluplné označila asociácia jedine dobrovoľné vstupy. Podľa Kouřila by sa však dobrovoľnosť vzťahovala len na tých, ktorí majú v budúcnosti do druhého piliera povinne vstúpiť, nie na tých, ktorí vstup už raz odmietli a systém sa pre nich uzavrel.