Je to 10 rokov a jeden mesiac od momentu, keď vtedajší minister práce Jozef Mihál smutne konštatoval, že jeho daňovo-odvodová reforma neprejde. Dôvodom bol pád kabinetu Ivety Radičovej, a teda zastavenie plánovaných reforiem.
Novinky v tom, ako zamestnanci a firmy platia štátu, vracajú späť do hry. Ide o súčasť druhej časti balíka zmien, ktoré včera predstavil minister financií Igor Matovič. „Návrh nového zdaňovania práce má dokopy 23 slov a šesť čísel,“ povedal Matovič.
Ako sa má teda systém zmeniť? Najskôr treba zosumarizovať súčasné nastavenie. Zamestnanec na výplatnej páske vidí hrubú mzdu. Z toho zaplatí štátu 9,4 percenta na sociálnych odvodoch a štyri percentá na zdravotných.
Následne si sumu zníži o nezdaniteľnú časť základu a z tej odvedie 19 percent. Firmu však stojí výrazne viac. Tá zaňho z hrubého platu musí štátu poslať na odvodoch ešte 35,2 percenta. Toto sú reálne náklady zamestnávateľa plus povinné príspevky.
Toto sa má skončiť. Po novom zamestnanec zaplatí 19 percent na dani a zamestnávateľ 39 percent na odvodoch. Matovič tvrdí, že v závere ľudia získajú v čistom viac, prípadne to čo teraz. Pre zamestnávateľov by rovnako nemalo dôjsť k zásadným nárastom, keďže aktuálne okrem odvodov platia aj príspevok na stravné, odvod do sociálneho fondu a rekreačné poukazy.
Tie majú byť po novom započítané do spomínaného 39-percentného odvodu. Daňový poradca Martin Tužinský však poznamenáva, že sa firmám zhorší. „Pri hrubej mzde 1 900 eur by po novom zamestnávateľ platil 741 eur, po starom 730,“ vypočítava. Odborník dáva plusové body za zjednodušenie systému. „No inak sa cítim zmätene, hlavne pred novinkami v oblasti podnikateľských subjektov,“
Matovič predstavil zdroje financovania druhej časti reformy:
- Zrušenie odvodých výnimiek 300 miliónov eur
- Zrušenie daňových výnimiek 250 miliónov eur
- Úspory z jedn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.