Archív HN
StoryEditor

Vernosť zamestnancov klesá. Prácu v poslednom roku zmenili tisíce Slovákov

09.11.2017, 10:35
Autor:
TASRTASR
Fluktuácia zamestnancov na Slovensku rastie, najväčšia je v marketingu.

Až pätina zamestnancov za posledných 365 dní zmenila prácu aspoň jedenkrát. Portál Profesia.sk zistil, že z takmer 86-tisíc Slovákov, ktorí si na stránke počas posledného roka vytvorili životopis, zmenilo prácu. Najčastejšie išlo o zamestnancov v marketingu a cestovnom ruchu.

Pri porovnaní s predošlou analýzou Profesie.sk z roku 2015 sa ukazuje, že fluktuácia na Slovensku rastie. Vtedy spomedzi ľudí so životopisom na pracovnom portáli na Slovensku zmenilo prácu počas jedného roka 12 percent.

Starší sú vernejší

Fluktuácia klesla pod 10 percent až pri ľuďoch nad 40 rokov. Nižšiu vernosť svojmu zamestnávateľovi pociťujú najmä mladší pracovníci. Fluktuáciu nad 30 percent eviduje Profesia pri vekových skupinách 15 až 19 rokov a 20 až 24 rokov.

Zaujímavosťou je, že podiel pracovníkov, ktorí zmenili prácu, pod 10 percent eviduje portál až pri vekovej hranici 40 rokov a vyššie. Možno preto konštatovať, že súčasná situácia, keď je počet pracovných príležitostí vyšší, nahráva práve zamestnancom.

Najviac v marketingu 

Najmenej stabilnú pracovnú silu majú firmy v marketingu, reklame, prekladateľstve či v cestovnom ruchu. V týchto odvetviach platí, že z desiatich zamestnancov až traja vymenili za posledných 12 mesiacov prácu.

Do odvetví s najčastejšie odchádzajúcimi zamestnancami sa dostala aj žurnalistika a právo. Zaujímavosťou je, že s výnimkou cestovného ruchu, väčšina pracovných pozícií v odvetviach s najvyššou fluktuáciou vyžaduje netechnické vysokoškolské vzdelanie.

Najmenej zamestnancov zmenilo prácu za posledný rok v textilnom, kožiarskom či odevnom priemysle. Zamestnanci textilného priemyslu predbehli v rebríčku s najnižšou fluktuáciou dokonca aj vrcholový manažment. V predošlej analýze spoločnosti Profesia boli najvyšší riaditelia na prvom mieste. Na ďalších miestach sa dostala technika a rozvoj, výroba a strojárstvo.

Bratislava vedie

Spomedzi všetkých regiónov menili prácu najviac zamestnanci v Bratislavskom kraji. Takýto výsledok bol však očakávaný, keďže práve tu je najviac pracovných príležitostí. Táto skutočnosť znamená, že ľudia, ktorí chcú prácu zmeniť, majú omnoho viac možností, kam ísť ďalej.

Na druhom mieste skončil Prešovský kraj, ktorý je v krajine v poradí druhým regiónom s najnižším počtom ponúk. Zároveň však platí, že podľa portálu Platy.sk má Prešov a okolie najnižšiu priemernú mzdu. Zamestnanci tu zarobia v priemere 954 eur v hrubom. Pre porovnanie, zamestnanci v hlavnom meste zarábajú v priemere o 58 percent viac. V prípade Prešovského kraja tak môže byť najväčšou motiváciou na zmenu zamestnania najmä nespokojnosť s platovými podmienkami.

Najnižšia fluktuácia je v Nitrianskom kraji. Po Bratislave a okolí a Trnavskom kraji ide o región s tretím najvyšším počtom pracovných miest.

TASR informovala Nikola Richterová z Profesie.

01 - Modified: 2024-10-03 22:00:00 - Feat.: - Title: Sizyfovská snaha o dokonalosť: Motivačná literatúra sa mýli v tom, že dokážete všetko, odkazuje odborník 02 - Modified: 2024-09-28 07:30:00 - Feat.: - Title: Do práce pohodlne a trendy: V týchto outfitoch upútate nejeden pohľad aj bez vyzývavých kúskov 03 - Modified: 2024-09-23 14:00:00 - Feat.: - Title: Aké typy vyhorenia poznáme a koho sa dotýkaju? Nielen o tom sme sa rozprávali so psychologičkou Denisou Debreckou 04 - Modified: 2024-09-21 10:46:57 - Feat.: - Title: Na Slovensku je malá fluktuácia zamestnancov, vplývajú na to nízke mzdy 05 - Modified: 2024-09-19 13:17:53 - Feat.: - Title: KDH navrhuje odmeňovať zamestnancov za jazdenie do práce na bicykli
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. október 2024 05:45