Rezort Petra Kažimíra dnes zverejnil návrh rozpočtu pre nasledujúce tri roky. Ministerstvo financií plánuje v budúcom roku dostať deficit na úroveň 0,83 percenta hrubého domáceho produktu a v ďalších rokoch počíta s ďalším poklesom.
Exkluzívny rozhovor s ministrom financií Petrom Kažimírom nájdete už dnes v HNtelevízii.
Ministerstvo financií v návrhu potvrdzuje premiérom avizovanané vyrovnané hospodárenie v roku 2020.
Miera nezamestnanosti vďaka tomu klesne na úroveň 7,3 percenta.
Nominálna mzda v roku 2018 bude rásť tempom 4,6 percenta.
Rast reálnej mzdy sa zrýchli na 2,9 percenta, v súlade s rastom produktivity práce.
Rast hrubého domáceho produktu sa pre rok 2018 plánuje tempom 4,2 percenta.
Inflácia má zrýchliť na 1,7 percenta.
13. a 14. platy
„Rozpočet počíta aj s prioritami vlády, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. Ide napríklad o zvýšenie minimálnej mzdy, podporu v dochádzaní za prácou, zvýšenie príplatkov za nočnú prácu a prácu počas víkendov a sviatkov, umožnenie dobrovoľného vyplácania 13. a 14. platu a ďalšie opatrenia definované v pripravovanej legislatíve“, povedal minister financií Peter Kažimír.
Kažimír očakáva vznik nových pracovných miest. "Ešte nikdy nebolo na Slovensku zamestnaných toľko ľudí ako v súčasnosti keď u nás pracuje viac ako 2,3 milióna osôb a vďaka plánovanému spusteniu výroby v automobilovom priemysle môžeme očakávať vznik ďalších pracovných miest“, tvrdí minister.
Zaujímavé načasovanie
"Na prvý pohľad vyzerá byť rozpočet realistický," uviedol pre HNonline.sk Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers. "Rast by mal v ďalších rokoch dokonca zrýchliť kvôli vyšším verejným výdavkom na infraštruktúru a spusteniu výroby Jaguar Land Rover," dodal.
"Sú to veľmi nepredvídateľné čísla," myslí si Martin Lindák z Nadácia F. A. Hayeka. "Je slovenskou tradíciou niečo naplánovať a následne to nedodržať," naráža na fakt, že dátum vyrovnaného rozpočtu sa oddaľuje.
Vyrovnaný rozpočet má Slovensko dosiahnuť v roku 2020, teda v roku, kedy sú naplánované parlamentné voľby." Zaujímavé je, že pre rok 2019 je naplánovaný deficit na úrovni 0,1 percenta HDP. Toto je číslo, ktoré sa dalo kozmetickými opatreniami upratať na nulu, teda na vyrovnaný rozpočet. Vyzerá to tak, že vláda si na predvolebný rok vytvára rezervu, pre prípad, že by chcela prijať nejaké opatrenia na získanie voličov, a preto prognózou takéhoto kozmetického deficitu posunula termín dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu na rok 2020," všíma si Boros.
"Slovensko ako jedna z mála krajín naozaj spĺňa európske kritériá," uviedol Peter Bukov, hlavný analytik TopForex. Dodal, že čísla sú "na papieri veľmi dobré." Upozornil však na viacero problémov.
"Zostáva u nás veľa štrukturálnych problémov, ktoré nie sú vyriešené, ako napríklad nízka životná úroveň, nízke mzdy, drahé nehnuteľnosti k príjmom, neefektívnosť školstva a zdravotníctva a mnohé iné," upozornil.