Slovensko je konkurencieschopnejšia krajina ako vlani. Kým v minulom roku skončilo v Indexe globálnej konkurencieschopnosti na 65. mieste, v tom najnovšom sa umiestnilo na 59. pozícii. V dosiahnutom skóre je progres menší, vlani Slovensko dosiahlo hodnotenie 4,28 bodu, v tomto roku ho zvýšilo na 4,3 bodu.
Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2017–2018, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum, ktorá vychádza z prieskumu medzi riadiacimi pracovníkmi a manažérmi v 137 krajinách sveta.
Index, ktorý hodnotí schopnosť 137 krajín sveta konkurovať, zohľadňuje 12 faktorov, takzvaných pilierov konkurencieschopnosti. Sú to:
- Inštitúcie
- Infraštruktúra
- Makroekonomické prostredie
- Zdravie a základné vzdelanie
- Vyššie vzdelanie
- Efektivita trhu s tovarmi
- Efektivita trhu práce
- Vývoj finančného trhu
- Technologická pripravenosť
- Veľkosť trhu
- Sofistikovanosť podnikania
- Inovácia
Prvé Švajčiarsko
Prvé miesto si už niekoľko rokov po sebe drží Švajčiarsko, alpská krajina dosiahla skóre 5.9. Na druhom mieste so ziskom 5,9 bodu skončili USA. Na treťom mieste je zástupca z Ázie - Singapur (5,7 bodu), na štvrtom Holandsko (5,7 bodu), prvú päťku uzatvára Nemecko so ziskom 5,7 bodu.
Index konkurencieschopnosti. Krajiny EÚ sú vyznačené modrou farbou:
Slovensko predbehol celý vyspelý západný svet a s výnimkou Cypru, Maďarska, Rumunska, Chorvátska a Grécka aj všetky krajiny Európskej únie. Našu krajinu však predbehla aj Indonézia (36. miesto), Rusko (38), Kazachstan (57), či africká Rwanda (58).
Susedná Česká republika skončila na 31. mieste, Poľsko na 39., Rakúsko obsadilo 18. priečku. Maďari sa umiestnili o jediné miesto za Slovenskom, Ukrajina skončila na 81. mieste.
Slabé štátne inštitúcie
Slovensko dosiahlo najnižšie skóre v hodnotení inštitúcií, so ziskom 3,46 bodu to stačilo len na 101. miesto zo 137 krajín sveta.
Oslovení riadiaci pracovníci a manažéri mali určiť päť najproblematickejších faktorov pre podnikanie. Na Slovensku sú to tieto:
Svetové ekonomické fórum hodnotí konkurencieschopnosť krajín od roku 2005. Index konkurencieschopnosti hovorí o perspektíve krajiny dosahovať udržateľný hospodársky rast v strednodobom horizonte.