Hoci sú európske akcie najlacnejšie za posledné dva roky a za normálnych okolností by rástli, nervozita okolo dlhov európskych krajín spôsobuje, že od nich investori dávajú ruky preč.
Neupokojili ich ani správy z Nemecka a Veľká Británia, ktoré sa snažia stabilizovať trhy a vyriešiť dlhovú krízu ambicióznym znižovaním svojich deficitov. Naopak trhy skôr reagovali na úplne iné správy.
Španielska centrálna banka totiž musela prevziať jednu zo sporiteľní CajaSur. Znárodnenie vyvolalo obavy, že juhoeurópske krajiny bojujú nielen s obrím zadlžením, ale ohrozený je aj ich bankový sektor. Na správu reagoval najmä kurz eura, ktoré voči doláru po troch dňoch rastu opäť oslabilo. Euro kleslo o 1,3 percenta na 1,24 dolára za euro.
Vývoj eurodolára
Prepadu sa nevyhli ani európske burzy, ktoré pokračovali v oslabovaní z minulého týždňa. Investori tak musia riešiť dilemu, či začať akcie nakupovať, alebo či burzy čaká ďalší pokles. V kontraste s problémami EÚ je totiž fakt, že európske akcie sa predávajú za menej než pätnásťnásobok oznámených ziskov na akciu, teda najlacnejšie v pomere k ziskom firiem od roku 2008.
"Podľa ocenenia by investori určite na trh šli, ale v tejto situácii rozhodne na trhy nevložia všetko. Odpoveď politikov na to, čo sa teraz v Európe deje, je veľmi nebezpečná, a to je tiež dôvod, prečo sú trhy také nervózne," povedal agentúre Bloomberg Mark Tinker z investičnej spoločnosti Axa Framlington.
Podobný názor zastáva aj český analytik spoločnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Záleží na úsudku každého investora, ako riziko na trhoch vníma. Ak verí, že sa európska kríza nerozšíri do ďalších krajín, potom sú akcie lacné," domnieva sa Hatlapatka.
Index Dow Jones
Pražská burza, ktorá za posledný mesiac klesla o 12 percent, na rozdiel od väčšiny európskych trhov včera posilnila o 1,8 percenta. Ale to jej vôbec nemusí vydržať. "Akcie by mohli krátkodobo vyrásť, ale z dlhodobého hľadiska v rast trhov veľmi neverím, pretože ma vôbec nepresvedčuje, keď Európska únia rieši svoje problémy tlačením nových peňazí," myslí si Bohumil Pavlica, hlavný maklér tuzemské brokerské firmy BH Securities.
Nouriel Roubini "Akcie budú pravdepodobne ďalej prudko klesať a s poklesom svetovej ekonomiky môžu stratiť až dvadsať percent. Odporučujem držať hotovosť. " |
Napriek tomu sa však objavujú ekonómovia, ktorí veria, že práve teraz nastal čas akcie nakupovať. Napríklad prezident poradenskej spoločnosti YCMNET Advisors Michael Yoshiko tvrdí, že situácia v Európskej únii sa zlepšuje, a akciovým trhom tak nehrozí ďalší prudký pád.
Na aké akcie si teda investori môžu staviť?
Dobrou voľbou by mohli byť cenné papiere spoločností, ktoré majú vysoký podiel tržieb v nenakazených regiónoch, napríklad v Spojených štátoch. Tým totiž nahráva slabé euro. "Zaujímavé môžu byť aj americké tituly, ktoré sa obchodujú na európskych burzách," hovorí Hatlapatka.
V takom prípade totiž investori môžu opäť zarobiť na rozdieloch v kurzoch eura a dolára. Európska mena totiž voči doláru len za posledný mesiac oslabila o desať percent.