Informácie o českých akciách od stredy povedie Centrálny depozitár, ktorý prevádzkuje pražská burza. To je zmena, ktorá sa skôr či neskôr dotkne každého, kto má nejaké akcie.
"Český kapitálový trh sa tak po dlhom čase zaradí medzi vyspelé krajiny, kde evidenciu cenných papierov a vyrovnania obchodov robí jedna firma. Predtým tieto dve veci boli oddelené, čo nie je príliš efektívne," vysvetľuje šéf pražskej burzy Petr Koblic.
Ľahší prístup k akciám
Čo to znamená pre akcionárov konkrétne? Úplne sa zmení spôsob evidencie cenných papierov a ľudia tak budú mať lepší prístup k svojim akciám. Už nebudú musieť na pobočky SCP, ale k akciám sa dostanú cez obchodníka s cennými papiermi, alebo väčšinu českých bánk, ktoré si sami vyberú.
Pre tých, ktorí aktívne obchodujú, to však znamená aj zavedenie nových poplatkov. Aj keď v porovnaní s celkovou hodnotou akcií veľmi nízkych. Kým v SCP žiadny poplatok za správu českých akcií až do výšky 2,25 milióna českých korún (88,3 tisíca eur) pre drobných investorov nebol, teraz za to budú platiť rádovo desiatky alebo stovky korún ročne.
Nové poplatky
Väčšina obchodníkov s akciami totiž ľuďom zrejme poplatky depozitára preúčtuje. Ceny sa líšia podľa množstva peňazí, ktoré akcionár na účte má. Čím viac, tým je percento, ktoré zaplatí za správu, nižšie.
Podobne to bude aj u ďalších brokerov. "Áno, pravdepodobne poplatky klientom preúčtujeme," povedal hovorca Atlantik FT Robert Havlena. Potvrdila to aj hovorkyňa Fio Burzovní Vendula Žaloudíková. "My ešte nie sme rozhodnutí, nevieme, aký budú mať nové poplatky nakoniec dopad. Preto ich cez prázdniny účtovať nebudeme, a potom sa uvidí," povedal českým HN hlavný maklér BH Securities Bohumil Pavlica.
Nemenia sa však len poplatky, ale celý systém. Zásadnou zmenou je, že kým v SCP mohli byť vedené účty za každého držiteľa akcií zvlášť, teraz sú akcie evidované iba cez takzvanými účastníkmi Centrálneho depozitára, čo sú obchodníci s akciami a banky.