Medzinárodná komunita dosiahla dohodu, ktorá zabezpečí, že nadnárodné podniky budú od roku 2023 podliehať minimálnej sadzbe dane vo výške 15 percent.
Oznámila to dnes Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Dodala, že dohodnuté zmeny medzinárodného daňového systému odsúhlasilo 136 krajín a jurisdikcií, ktoré vytvárajú viac ako 90 percent globálneho hrubého domáceho produktu (HDP).
Dohoda podľa OECD zabezpečí, aby veľké podniky odvádzali spravodlivú časť daní všade, kde podnikajú a vytvárajú zisky.
OECD predpokladá, že štáty vďaka dohode získajú ako celok dodatočné daňové príjmy v hodnote okolo 150 miliárd dolárov ročne. Dohoda by mala viesť aj k presunu daní v hodnote cez 125 miliárd dolárov do krajín, kde nadnárodné podniky vytvárajú zisky, napísala agentúra Reuters.
"Náš medzinárodný daňový systém bude vďaka dnešnej dohode spravodlivejší a bude lepšie fungovať," uviedol generálny tajomník OECD Mathias Cormann.
"Je to ďalekosiahla dohoda, ktorá zaisťuje, že náš medzinárodný daňový systém bude dobre plniť svoj účel v digitalizovanej a globalizovanej svetovej ekonomike," dodal.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dosiahnutie daňovej dohody privítala. "Je to historický okamih. Je to veľký krok vpred pri vytváraní spravodlivejšieho daňového systému," vyhlásila. "Požiadavka, aby veľké spoločnosti platili správny objem daní, nie je len otázkou verejných financií. Je predovšetkým otázkou základnej spravodlivosti," dodala.