Kožné problémy sa vyskytujú u 50 % až 70 % pacientov s diabetom a sú spravidla podmienené vaskulárnymi zmenami a diabetickou neuropatiou. Najčastejšie sa prejavujú vyšším rizikom vzniku infekcií a ich ťažším priebehom.
S cukrovkou sú spojené kožné ochorenia, ktoré mu môžu predchádzať a sú jedným z prvých ukazovateľov prítomnosti ochorenia, alebo kožné zmeny vznikajúce následne počas trvania ochorenia. Pri klasifikácii zmien sa používa aj delenie na kožné zmeny sprevádzajúce diabetes mellitus alebo priamo súvisiace s diabetes mellitus. A potom infekcie kože pri diabete.
Kožné zmeny pri cukrovke
– Xerosis cutis – suchá koža je jednou z najfrekventovanejšie sa vyskytujúcich komplikácií diabetu najmä u pacientov s 2. typom. Presušená koža na nohách a predkoleniach vedie k porušeniu kožného krytu, olupovaniu a tvorbe prasklín, ktoré sú vstupnou bránou pre vznik infekcií. Pacienti so suchou kožou sa musia vyhýbať ošetrovaniu pokožky prípravkami obsahujúcimi alkohol.
– Rubeosis diabeticorum je najčastejšie vidieť na tvári, ale vyskytuje sa aj na nohách a rukách. Ružová farba je dôsledkom poškodenia malých ciev a zníženého cievneho napätia. Žlté sfarbenie sa objavuje najmä na dlaniach, chodidlách, nechtoch a je následkom nahromadenia produktov z metabolizmu kolagénu.
– Dermatopatia diabeticorum je charakteristická tmavočervenými fľakmi na povrchu s bielymi šupinami v oblasti predkolenia a predlaktia.
– Acanthosis nigricans sa prejavuje tvorbou zamatových ohraničených šupinatých ložísk hnedočierneho sfarbenia hlavne v oblasti krku. Základom liečby je zníženie hmotnosti, odstránenie vyvolávajúcej príčiny, zmäkčovadlá a retinoidy – deriváty vitamínu A.
– Eruptívne xantómy a pruritus sú charakteristické pre nedostatočne kontrolovaný diabetes. Xantómy sa prejavujú ako náhly výsev ohraničených žltých kožných výrastkov na chrbte, ramenách a končatinách. Pruritus sa vyskytuje na celom povrchu tela a je charakterizovaný silným svrbením.
– Diabetický kalus – mozoľ a clavus – otlak vznikajú dlhodobo pôsobiacim tlakom na pokožku či tlakom pokožky o kosť s následným zhrubnutím kože – hyperkeratóza. Mozoľ sa lokalizuje najmä na chodidlách a prstoch. Otlak vzniká hlavne na miestach nad kĺbmi deformovaných prstov nôh a medzi prstami. Pri liečbe sa na postihnuté miesta aplikujú prípravky na zmäkčovanie rohovej vrstvy pokožky – keratolytiká.
– Bullosis diabeticorum – mierne páliace pľuzgiere naplnené čírou tekutinou. Granuloma anulare – výsev ružovočervenej farby, najčastejšie na rukách, nohách a palcoch, ktorý v pokročilejšom štádiu prechádza do svrbivého fialového ložiska. A Necrobiosis lipoidica – prejavuje sa ložiskami žltkastého sfarbenia s červeným lemom – sú menej časté, avšak závažnejšie ochorenia kože, ktoré priamo súvisia s ochorením diabetes mellitus. Ich príčina nie je objasnená.
Mgr. Lenka Slaná, Lekáreň Dr.Max Ružomberok