Ak ste pri tom diabetičky, je nevyhnutné, aby ste mali výborné výsledky pred otehotnením, a aby to tak zostalo počas celého tehotenstva.
Od kompenzácie diabetu a celkového zdravotného stavu totiž závisí, ako bude vaše tehotenstvo prebiehať a či na svet privediete zdravé dieťatko. „Pri plánovanej tehotnosti záleží na tom, v akom stave je diabetes, ako dlho trvá, ako je liečený a či žena má už diabetické komplikácie,“ hovorí gynekológ a pôrodník doc. MUDr. Karol Plank, CSc. Z toho vyplýva, že prognóza, ako bude celé tehotenstvo prebiehať, je závažnejšia v prípade, ak ste dostali diabetes ako malé deti. „Kým sa takéto takzvané juvenilné diabetičky dostanú do veku, keď už plánujú tehotnosť, ubehne aj dvadsať rokov. Ide o obdobie, keď sa už zvyčajne objavujú trvalé zmeny na cievach a práve to ovplyvňuje tehotenstvo,“ ozrejmuje doc. MUDr. Plank.
Cievne zmeny
Dobrým médiom na diagnostiku cievnych zmien v organizme v rámci diabetológie podľa docenta Planka je očné pozadie. „Treba si ale uvedomiť, že také isté cievne zmeny ako na očnom pozadí má dlhoročná diabetička aj v mozgových, koronárnych, periférnych a v obličkových cievach. Ide o systémové ochorenie, keď je postihnutý celý organizmus a ten potom reaguje na tehotnosť. Podľa toho, ako je pokročilý diabetes, podľa toho sa správa aj vývoj gravidity.“
Rozhodnite sa skoro
V posledných rokoch liečba diabetu zaznamenala veľký pokrok a vzhľadom k tomu, že sa používajú humánne inzulíny a moderné režimy podávania inzulínov, progresia ochorenia sa spomaľuje a cievne zmeny sa objavujú postupne a neskoršie. Ale aj napriek tomu, ak máte diabetes dlhé roky a chcete mať rodinu, doc. MUDr. Plank odporúča, aby ste sa rozhodli skoro, pretože v inom zdravotnom stave je juvenilná diabetička ako 20-ročná a v inom zdravotnom stave bude ako 38-ročná.
Embryo v ohrození
V prípade, že by ste otehotneli náhodne v období zlej metabolickej kompenzácie diabetu, riskujete vznik takzvanej diabetickej embryopatie. „Ide o vývojovú chybu, ktorá poškodzuje plod ešte v čase embryonálneho vývoja. To znamená v 1. trimestri, kedy sa vyvíjajú orgánové systémy,“ upozorňuje doc. MUDr. Plank.
Pokračovanie článku nájdete v časopise Diabetik 9-10/2014.