Horúce dni môžu byť veľmi nebezpečné hlavne pre ľudí vyššieho veku. Aj seniori dokážu stráviť horúce dni bez ujmy na zdraví, musia však počúvať svoje telo a realizovať preventívne dopĺňanie tekutín a ďalšie opatrenia. Aké sú najdôležitejšie rady prezradila PhDr. Helena Dudášová, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice AGEL Levice, ktorá zodpovedá aj za Dom ošetrovateľskej starostlivosti.
Absencia tekutín je pre seniorov veľmi nebezpečná
Pri starších ľuďoch treba počas horúcich dní venovať zvýšenú pozornosť predovšetkým pitnému režimu. Organizmus seniora obsahuje o niečo menej tekutín, už len polovicu celkovej hmotnosti jeho tela. U žien je hladina tekutín dokonca ešte menšia. V seniorskom veku sú orgány pomalšie a nevedia vylučovať tekutiny spolu s odpadovými látkami tak ako u mladších ľudí.
„Absencia tekutín je pre ľudí v seniorskom veku veľmi nebezpečná, preto ich k používaniu tekutín musíme nabádať. Výzvy na pitie treba robiť vždy, keď je veľmi teplo i napriek tvrdeniu seniora, že nie je smädný. Jasným príznakom ako spoznať, že senior je už dehydrovaný a hrozí mu kolaps sú suché pery a ústa,“ uvádza Dudášová.
Nedostatok tekutín môže privodiť embóliu, zmätenosť alebo problémy vedomia
Dehydratácia môže u staršieho človeka vyvolať kolaps organizmu, preto je nutné jeho príjem tekutín sledovať. „Poznáme prípady, keď senior protestuje a odmieta tekutiny iba preto, že mu prekáža častejšie chodenie na toaletu alebo má iné zdravotné problémy. Znížený príjem tekutín vo vyššom veku môže staršiemu človeku privodiť spolu so zhustením krvi embóliu, zmätenosť, trombózu alebo problémy vedomia. Naši zamestnanci priebežne dohliadajú a zaznamenávajú informácie o pravidelnom pitnom režime všetkých klientov. Otázky o používaní tekutín patria k ošetrovateľskému štandardu najmä v teplých dňoch,“ doplnila námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť.
Seniori by nemali prijať veľké množstvo tekutín naraz, ale v menších dávkach a frekventovanejšie. Denná dávka tekutín približne 1,5 až 2 litre by mala byť rozložená rovnomerne počas celého dňa. Najideálnejšia tekutina je čistá pitná voda. Pri minerálnych vodách je treba prihliadať na obsah sodíka. Je to z toho dôvodu, že starší ľudia veľmi často trpia ochoreniami súvisiacim s vysokým krvným tlakom.
Vhodné sú ovocné šťyvy rozriedené vodou, bylinkové čaje...
Vysoký obsah sodíka by na seniorov mohol mať opačný efekt, ich zdraviu by mohol skôr uškodiť. Seniorom sa môžu podávať nesladené ovocné šťavy alebo džúsy bez chemických prísad, ktoré je potrebné ešte zriediť vodou. Do pitného režimu možno zaradiť aj nesladené bylinkové či ovocné čaje, ktoré je najlepšie striedať. Naopak, seniori by sa mali vyhýbať nápojom s obsahom kofeínu. Kolové nápoje i kávu by mali konzumovať iba vo veľmi nízkej miere.
Dom ošetrovateľskej starostlivosti v Nemocnici AGEL Levice poskytuje nepretržitú ošetrovateľskú starostlivosť, ošetrovateľskú rehabilitáciu a služby s nimi súvisiace osobám, ktorých zdravotný stav vyžaduje nepretržité poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti, pričom si nevyžaduje sústavnú zdravotnú starostlivosť poskytovanú lekárom a nie je možné ju poskytovať v prirodzenom sociálnom prostredí.