Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal presiahnuť sedem stupňov Celzia. "Je to najmä z toho dôvodu, že pri prechode z prostredia, kde je chladno do horúceho prostredia môže dôjsť k tzv. teplotnému šoku, ktorý môže viesť až k celkovému oslabeniu organizmu," upozorňuje hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Napite sa
Telo potrebuje čas, aby si zvyklo na vysokú teplotu ovzdušia. Preto pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia chvíľu zotrvajte v neklimatizovanom priestore, napríklad na chodbe, a až potom choďte von. "Šok po opustení budovy zmiernime aj tým, ak sa pred odchodom von napijeme nie príliš chladného nápoja, najlepšie nechladenej minerálky," hovorí Rovný.
Dýchacie problémy či bolesť v krku
Príliš nízka teplota v interiéri môže podľa TASR pre ľudí prinášať pocit osvieženia, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia znamená riziko pre zdravie. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať rôzne dýchacie problémy, nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesť dutín, hlavy či chrbtice alebo astmu. Pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre dochádza k vysušovaniu kože, očí, k zápalom očí, uší a nosných dutín.
"Pri dlhodobejšom používaní klimatizácie máme príznaky, ako keď na nás ide choroba, pociťujeme únavu, malátnosť. Je to reakcia na neprirodzené zmeny teploty prostredia," zhrnul hlavný hygienik.
(red.)