Pohybová aktivita má v režime diabetika nenahraditeľnú úlohu. To ste sa v prípade, ak vám nedávno diagnostikovali diabetes, určite od svojho lekára dozvedeli. Robíte si starosti s výberom vhodnej aktivity či športu? Bojíte sa, že si privodíte hypoglykémiu (nízky cukor v krvi), alebo, naopak, hyperglykémiu (vysoký cukor v krvi)? Žiaden strach, prínos športu je rozhodne vyšší ako riziká, ktoré možno pre nedostatok informácií máte pred očami. Stačí si osvojiť základné pravidlá, ktoré platia pre každého diabetika, a naučiť sa poznávať reakcie svojho organizmu. Pre každého sa nájde vhodný druh pohybu, dôležitá je chuť a odhodlanie.
Ak ide o pohybovú aktivitu a diabetes, najčastejšie sa stretávame s dvoma kategóriami pacientov. Jedni sa venujú športu o stošesť a majú strach, že pre diabetes sa ho budú musieť vzdať. Druhí zas nikdy nešportovali a prínos pohybu si dostatočne neuvedomujú. Pre oboch platí ubezpečenie: Áno, určite športujte, telo sa vám odvďačí.
Ako vybrať vhodnú aktivitu
Začnite konzultáciou so svojím diabetológom o druhu aktivity, jej frekvencii, prípadnej úprave režimu, pravidlách selfmonitoringu (samokontroly) a stravovania.
Lekár zhodnotí váš zdravotný stav, vek, fyzickú zdatnosť, posúdi, či máte nejaké komplikácie diabetu, ak áno, v akom štádiu, a podľa toho celkom určite dospeje k vhodnému druhu aktivity pre vás. Kým pre jedného je vhodná chôdza, iní siahnu po akčnejších druhoch športu.
Vo všeobecnosti sa diabetikom odporúčajú cvičenia, ktoré zaťažujú veľké svalové skupiny a prevláda v nich vytrvalostná (aeróbna) športová aktivita. Jej časové rozmedzie by mohlo trvať 30 až 60 minút + 5 až 10 minút rozcvičenie a vyklusanie. Pohyb zaraďte podľa vašich možností najmenej 3-krát do týždňa, v ideálnom prípade denne.
Za vhodné športové aktivity pre diabetika sa považujú:
- chôdza a rýchla chôdza (v závislosti od individuálnych schopností)
- beh v prírode
- džoging
- chôdza po schodoch
- bicyklovanie
- plávanie
- bežecké lyžovanie
- nenáročná turistika
- vodný aerobik
- tanec
- korčuľovanie
- stacionárny bicykel
- bedminton
- rekreačný tenis
Pravidlá športovania
Aj pri športovaní zostáva jeden cieľ jasný – mať čo najlepšie glykémie (hladiny cukru v krvi). Na to, aby ste si ich udržali v dobrom rozmedzí, je potrebné zladiť množstvo inzulínu a niektorých druhov perorálnych antidiabetík s príjmom sacharidov a s účinkom fyzického zaťaženia tak, aby ste predišli hypoglykémii (nízkej hladine cukru). Rozhodne neexperimentujte, o všetkom sa vopred poraďte so svojím diabetológom.
Športujúci diabetik by mal:
- porozumieť aktivitám súvisiacim s každou zložkou inzulínového režimu
- ovládať presnosť techniky podávania injekcií a miest vpichu
- sledovať hladinu cukru v krvi, minimálne pred cvičením a po skončení cvičenia. V prípade dlhotrvajúcej aktivity každú hodinu počas cvičenia a po skončení aj s odstupom niekoľkých hodín. Počiatočná glykémia by mala byť v rozmedzí od 5,5 do 10 mmol/l, pri nižšej glykémii ako 5,5 mmol/l skonzumujte 1 – 2 sacharidové jednotky, čo je 10 – 12 gramov sacharidov.
- rozumieť počítaniu sacharidov (extra sacharidy pre športovú aktivitu)
- pred športovaním venovať pozornosť poslednému prijatému jedlu, druhu a dávke inzulínu a uplynulému času od predchádzajúcej injekcie
- poznať podstatu danej športovej disciplíny a jej účinok na metabolickú kontrolu diabetu
- sledovať a udržiavať si optimálnu hmotnosť
- cvičiť pravidelne, nielen nárazovo
- vyhýbať sa pohybovej aktivite pri nedostatočnej alebo zlej kompenzácii diabetu
- používať správnu obuv
- nešportovať v extrémnych podmienkach (stres, horúčava, silný mráz)
Foto: fotolia.com