Výber je veľký a bez problémov tam môžete vyslať aj dieťa s diabetom. Pochybnosti o tom, či bude oňho dobre postarané, po dôkladnej príprave zahoďte za hlavu. Veronika Holzmannová, organizátorka denného tábora, hovorí: „Do táborov pravidelne chodia deti s rôznymi diagnózami, je dôležité, aby ich rodičia nezanedbali prípravu a informácie pre vedúcich. Nie je problém stretnúť sa pred prvým dňom, aby sme vedeli, čo dieťa smie a čo nesmie, napríklad pri alergiách alebo netolerancii potravín. Potom dohodnem a prispôsobím stravovanie. Deti s dlhodobými diagnózami sú disciplinované a zodpovedné voči svojmu zdraviu, my im pri tom pomáhame. Minulý rok bola so mnou v dennom tábore aj škôlkarka diabetička Peťka a viem, že sa prihlásila aj toto leto.“
Malí pomocníci
Podľa slov Veroniky Holzmannovej na začiatku tábora deťom jednoduchými slovami vysvetlili, že Peťka má diabetes, čo to znamená, prečo jej nemajú ponúkať sladkosti, že majú rýchlo povedať dospelým, ak by jej bolo zle a aj to, prečo jej mama bude chodiť do tábora na obedy. „Deťom sme odpovedali na veľa otázok. Na to, či pichanie bolí, ako dlho bola v nemocnici, Peťka odpovedala sama. Vytvárame prostredie tak, aby deti boli čo najlepšie informované, tým sa z nich stávajú pomocníci, nie posmešníci.“
Bez problémov
„Väčšinu času v tábore sme si vôbec neuvedomovali, že Peťka má diabetes. Deti to absolútne neriešili. Nezažili sme žiadnu hraničnú situáciu, vždy sme všetko s Peťkou vyriešili a verím, že to tak bude aj tento rok. Máme hypo balíček, vodu a telefónne číslo na jej mamu. Už sa teším na leto,“ uzatvára Veronika Holzmannová.
Dia tábory
Ak máte presa len obavy z toho, ako vedúci tábora zvládnu prípadnú hypoglykémiu, hyperglykémiu či inú komplikáciu, vyhľadajte si dia tábor, ktorý organizujú občianske združenia pre diabetikov, prípadne aj pre ich rodiny, kde je režim prispôsobený. V tábore je k dispozícii vždy lekár – diabetológ a strava je presne na mieru. Stretávajú sa v nich deti a rodičia, pre ktorých je diabetes každodenným životom, vymieňajú si skúsenosti, informácie, navzájom sa dokážu inšpirovať. Takéto tábory sú oddychom, osvetou a liečením zároveň. Veľmi rýchlo sú však obsadené, občianske združenia totiž nedokážu kapacitne pokryť potreby detí s diabetom, ktorých počet každý rok stúpa.
Denné tábory
Najjednoduchšou možnosťou, ako zabezpečíte dieťaťu zážitky a zároveň bude jeho režim pod kontrolou, v podstate rovnako, ako keď chodí do školy alebo do škôlky, je denný tábor. Veľmi dôležité je vopred informovať vedúceho tábora, že dieťa má diabetes. Denné tábory sú veľmi vhodné pre menšie deti, za ktorými rodičia dochádzajú, aby im na obed pichli inzulín.
Pobytové tábory
Ak váš diabetik školák túži zažiť v lete dobrodružstvo, nájdite pre neho pobytový tábor, v ktorom bude aj zdravotník. Ten by mal mať skúsenosti s diabetickým režimom a záujem aktívne systematicky pomáhať dieťaťu. Po dohode s vedúcim tábora môžete vyslať za zážitkami aj menšie deti, ktoré si neaplikujú inzulín samé.
Dôležitá príprava
Tak, ako pri dennom tábore, aj v prípade pobytového tábora je najdôležitejšia príprava. Pre vedúceho a zdravotníka si pripravte aj písomný podklad s potrebnými informáciami. Vzory formulárov, praktické rady a informácie, napríklad o cestovaní s diabetom a o skladovaní inzulínov v lete, nájdete aj na stránke www.diabetikinfo.sk. Aj v tomto prípade platí, ak vás vedúci spochybní pri rozhodovaní, či zveriť svoje dieťa s diabetom práve jemu, vyberte iný tábor.
Kufor baľte spolu
Deti pred pobytom v tábore takisto pripravte. Je dobré, ak vám budú pri balení vecí pomáhať. Budú tak vedieť, kde a čo majú. Prejdite si s nimi aj tašku, ktorú dostane zdravotník. Do obalu od glukometra a inzulínového pera vložte lístok s menom dieťaťa, jeho diagnózou a s kontaktom na rodičov. Ideálne je, ak má dieťa náramok alebo lístok s informáciou o svojej diagnóze. Odporúčame dohodnúť sa s vedúcim tábora, aby deťom vysvetlil, čo znamená diabetes, ako je to so stravovaním a požiadal ich, aby povedali, keď sa dieťa nebude cítiť dobre. Detský kolektív vie byť z nevedomosti krutý, ale vysvetlením sa z kamarátov stávajú pomocníci.
Pred nástupom do denného tábora:
vedúceho vopred dôkladne vopred informujte o diagnóze svojho dieťaťa, nezľahčujte ju
prejdite si denný režim a možné krízové situácie
dohodnite sa, kde bude hypo balíček – pri dieťati, vedúcom
vypýtajte si jedálny lístok a vopred riešte podávanie jedla
v prípade, že si je vedúci čo len trochu neistý zaradením diabetika do tábora, vyberte iný tábor
Odporúčané vybavenie do denného tábora:
(v osobitných krabičkách)
rýchle cukry, napr. cukor, džús, piškóty, gél na hypoglykémiu, hroznový cukor
doplnenie sacharidov pre zvýšený výdaj energie napríklad vo forme pohánkových tyčiniek, jablka, „polystyrénového“ chleba, s ľahkým výpočtom sacharidových jednotiek
potraviny bez sacharidov, ako zelenina, šunka, syr pre zahnanie veľkého hladu
fľaša s čistou vodou
Pred nástupom do pobytového tábora:
si vždy overte, či je v mieste pobytu telefónny signál
na potvrdení od lekára nezabudnite uviesť diabetes
s vedúcim tábora aj so zdravotníkom si prejdite denný režim a možné krízové situácie
vyskúšajte so zdravotníkom aplikáciu inzulínu
vypýtajte si jedálny lístok a vopred riešte podávanie jedla, alebo v deň nástupu zájdite do stravovacieho zariadenia tábora a hovorte so zodpovednými za výdaj stravy, prípadne im prineste váhu
zdravotníkovi odovzdajte osobitnú tašku s náhradným inzulínom, glukometrom, prípadne zásobami jedla, malou hotovosťou a kontaktmi
urobte si fotokópiu diadenníka a jedálneho lístka
Odporúčané vybavenie do pobytového tábora:
(v osobitnej taške)
predpripravené hypobalíčky na pár dní
balená čistá voda
potreby pre aplikáciu inzulínu, glukagén, náhradné baterky do glukometra
termoobal na ochranu inzulínu pred teplom aj chladom adekvátnych rozmerov
potraviny vhodné ako náhrada za desiatu alebo olovrant, kedy deti v tábore dostanú keks a idú na výlet; zbalené by mali byť podľa potrebných sacharidových jednotiek
nabíjačka na mobil
Miriam Fuňová