Výber je veľký a bez problémov tam môžete vyslať aj dieťa s diabetom. Pochybnosti o tom, či bude oňho dobre postarané, po dôkladnej príprave zahoďte za hlavu. Veronika Holzmannová, organizátorka denného tábora, hovorí: „Do táborov pravidelne chodia deti s rôznymi diagnózami, je dôležité, aby ich rodičia nezanedbali prípravu a informácie pre vedúcich. Nie je problém stretnúť sa pred prvým dňom, aby sme vedeli, čo dieťa smie a čo nesmie, napríklad pri alergiách alebo netolerancii potravín. Potom dohodnem a prispôsobím stravovanie. Deti s dlhodobými diagnózami sú disciplinované a zodpovedné voči svojmu zdraviu, my im pri tom pomáhame. Minulý rok bola so mnou v dennom tábore aj škôlkarka diabetička Peťka a viem, že sa prihlásila aj toto leto.“
Malí pomocníci
Podľa slov Veroniky Holzmannovej na začiatku tábora deťom jednoduchými slovami vysvetlili, že Peťka má diabetes, čo to znamená, prečo jej nemajú ponúkať sladkosti, že majú rýchlo povedať dospelým, ak by jej bolo zle a aj to, prečo jej mama bude chodiť do tábora na obedy. „Deťom sme odpovedali na veľa otázok. Na to, či pichanie bolí, ako dlho bola v nemocnici, Peťka odpovedala sama. Vytvárame prostredie tak, aby deti boli čo najlepšie informované, tým sa z nich stávajú pomocníci, nie posmešníci.“
Bez problémov
„Väčšinu času v tábore sme si vôbec neuvedomovali, že Peťka má diabetes. Deti to absolútne neriešili. Nezažili sme žiadnu hraničnú situáciu, vždy sme všetko s Peťkou vyriešili a verím, že to tak bude aj tento rok. Máme hypo balíček, vodu a telefónne číslo na jej mamu. Už sa teším na leto,“ uzatvára Veronika Holzmannová.
Dia tábory
Ak máte presa len obavy z toho, ako vedúci tábora zvládnu prípadnú hypoglykémiu, hyperglykémiu či inú komplikáciu, vyhľadajte si dia tábor, ktorý organizujú občianske združenia pre diabetikov, prípadne aj pre ich rodiny, kde je režim prispôsobený. V tábore je k dispozícii vždy lekár – diabetológ a strava je presne na mieru.
(Pokračovanie článku nájdete v časopisu Diabetik 7-8/2014.)