StoryEditor

Na jar na všetkých štadiónoch definitívny zákaz pyrotechniky

02.03.2007, 17:22
Autor:
SITASITA
Nesmierne diskutovanou témou v posledných dňoch je zákaz akejkoľvek pyrotechniky na všetkých štadiónoch, proti čomu protestovali najviac priaznivci Trnavy, ktorí dokonca hrozili bojkotom stretnutí.

V piatok 2. marca sa stretnutím FC Senec - Dukla Banská Bystrica rozbehnú jarné boje v dvoch najvyšších slovenských futbalových súťažiach. Prvýkrát a zároveň naposledy sa mužstvá v Corgoň lige (CL) a I. lige (I.L) rozdelia do troch skupín. Najlepších osem klubov po jesennej časti CL bude bojovať o titul, štyri posledné tímy z najvyššej súťaže sa stretnú v "prelínačke" o účasť v budúcej sezóne Corgoň ligy so štyrmi najlepšími mužstvami I.L a posledných osem družstiev druhej najvyššej súťaže bude hrať o udržanie v I.L. "Nech si hovorí kto chce čo chce, ja si myslím, že fanúšik je už hladný po futbale a hráči sa už tiež po dlhej zimnej prestávke tešia na ligu. Slovenský futbalový zväz (SFZ) má eminentný záujem na tom, aby súťaže prebiehali korektne a aby sme vykynožili to, čo na štadióny nepatrí. To, čo sa v súčasnosti deje, kazí imidž nielen futbalu, ale aj športu ako takému. Veď niekto kedysi povedal, že po milovaní je futbal druhá najkrajšia vec na svete," zažartoval na úvod piatkovej tlačovej konferencie na pôde SFZ predseda ligovej komisie a zastupujúci generálny sekretár SFZ Vladimír Wänke, no pokračoval už vo vážnejšom duchu: "SFZ prijalo veľmi tvrdé opatrenia navrhnuté disciplinárnou komisiou (DK) na potláčanie a zamedzovanie vzniku akejkoľvek formy korupcie. Pokiaľ ide o najvyššie súťaže, nehovoríme, že nič také neexistuje, pretože to by sme si klamali do vlastného vrecka, budeme vyvíjať maximálnu snahu, aby sme sa nemuseli červenať. Dôležitá je však predovšetkým činnosť regionálnych a oblastných zväzov, pretože ´chápadlá´ SFZ nie sú až také dlhé, aby dosiahli aj do tých najnižších súťaží. Treba apelovať na jednotlivé kluby, funkcionárov, hráčov, trénerov a rozhodcov, musíme vyvinúť spoločné úsilie, aby tento marazmus zmizol z povrchu zemského."
Nesmierne diskutovanou témou v posledných dňoch je zákaz akejkoľvek pyrotechniky na všetkých štadiónoch, proti čomu protestovali najviac priaznivci Trnavy, ktorí dokonca hrozili bojkotom stretnutí. "Ligová komisia bola v tejto súvislosti postavená pred dve možnosti: povoliť ľahšiu pyrotechniku, alebo ju úplne zakázať, ako je to aj v okolitých krajinách. Samotné kluby napokon rozhodli, že najlepším riešením bude absolútny zákaz nosenia delobuchov, svetlíc, rakiet, bengálskych ohňov či iných nebezpečných prostriedkov. Pravdepodobne vedia prečo," skonštatoval Vladimír Wänke, ktorý bol nedávno konfrontovaný s nepríjemnosťou v súvislosti so Spartakom Trnava: "V mojom mene boli trnavskému fanklubu adresované nehorázne vulgárnosti, od čoho sa však chcem rezolútne dištancovať. Mám dôkazy, že spomínaný e-mail nebol odoslaný z môjho súkromného počítača, zo žiadneho počítača na SFZ a dokonca ani zo Slovenska a pravdepodobne to celé bude mať ešte právnu dohru."
Jedným z negatív súčasného herného systému dvoch najvyšších súťaží je aj štatistická problematika - súťaž o najlepšieho strelca, žlté či červené karty. "Každá z troch súťaží bude mať vlastného kráľa strelcov. Kanonieri v prelínacej súťaži začínajú s nulou na konte, ostatní hráči si prenášajú svoje gólové štatistiky aj do jarnej časti. Aby sa však hráčom v "prelínačke" góly z jesene nestratili, tak sa im k týmto pripočítajú jarné presné zásahy, ale len proti tým mužstvám, s ktorými hrali na jeseň," vysvetlil sekretár SFZ a tajomník LK SFZ Dušan Huňady. Ak teda napríklad Vladimír Kožuch, ktorý strelil za Trnavu na jeseň 4 góly, bude strelecky úspešný proti Trenčínu, Dubnici či Interu, započíta sa mu tento presný zásah nielen do tabuľky strelcov "prelínačky", ale aj do jeho celkovej osobnej kariérnej štatistiky v počte gólov v Corgoň lige. Ak však zaznamená presný zásah v zápase proti Rimavskej Sobote, Šali, Zlatým Moravciam alebo Močenku, bude sa mu počítať len do tabuľky kanonierov prelínacej súťaže. "Čo sa týka žltých kariet, DK ich zrušila tým hráčom z prelínacej súťaže, ktorí ešte nemali trest. To znamená, že ak mal niekto napríklad tri menšie napomínania, jar odštartuje s nulou ŽK na konte, ak však v poslednom jesennom kole videl hráč 4. alebo 8. žltú kartu, trest si musí odpykať. Ostatné žlté aj červené karty sa prenášajú," vysvetlil zložitú situáciu predseda DK SFZ Štefan Kridla.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 04:39